Zákaz 100% hypoték

PENÍZE
28.12.16
Přečteno 152 krát

V říjnu loňského roku vstoupilo v platnost nařízení České národní banky o stoprocentních hypotékách. Dnes se podíváme, co vše to znamená pro zájemce o vlastní bydlení.

30. září 2016 byl poslední den, kdy jste si mohli půjčit od banky 100 % ceny nemovitosti. Novým maximálním limitem, který je platný až do konce března 2017, je 95 % z ceny nemovitosti, od začátku dubna pak tento limit klesne na 90 %. Zájemců, kteří si v poslední době chtěli půjčit plných 100 % ceny nemovitosti, však oproti minulým rokům výrazně ubylo, a tak se z hlediska trhu vlastně nic tak zásadního nestalo. Ani 95% hypotéky nebývaly tak časté. 

Předzvěst realitní bubliny

Stoprocentní hypotéky ukazovaly bankám poměrně důležitou informaci o zájemcích. Když totiž takový člověk není schopný si ze svých prostředků našetřit alespoň část peněz na koupi nemovitosti, nemá pravděpodobně nijak velkou finanční rezervu, která by v budoucnu pokryla nečekané výdaje. Takoví klienti nejsou pro banky zajímaví.


ČNB tímto opatřením chrání trh před realitní bublinou, o které se už v posledních dvou letech spekuluje. A je také proč se bát. Úrokové sazby jsou rekordně nízké a prodeje nemovitostí stoupají. Podobná situace stála na počátku sledu událostí, které v roce 2008 vyvrcholily celosvětovou finanční krizí.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu ČNB také apelovala na komerční banky, aby využily všemožné dostupné údaje a zjistily, zda úvěr poskytují na vlastní bydlení, či na investiční nemovitost. Ve druhém případě, pokud by banka vyhodnotila investora jako rizikovějšího, by mu měla poskytnout maximálně 60% hypoteční úvěr, aby se tak chránila před neschopností investora splácet v případě poklesu cen nemovitostí na trhu a s tím spojeným poklesem cen nájmů. 

Co když nemáte naspořeno?

Přesto i současná situace umožňuje financovat celou nemovitost úvěrem, respektive úvěry. Vezmeme-li v potaz příklad nemovitosti za 4 miliony korun, měla by vám v současné chvíli banka půjčit 3,8 milionu. Zbylých 200 tisíc tak musíte dodat z vlastních zdrojů. Co ale dělat, když nemáte našetřeno?


První z možností je nezajištěný úvěr na 200 tisíc korun, po jehož připsání na účet máte dostatečnou hotovost pro žádost o hypotéku. Některé banky vám takovou možnost dokonce samy nabídnou. Pokud takový úvěr získáte u jiné banky, rozhodně jej u banky, kde vyřizujete hypotéku, nezatajujte. Velice pravděpodobně o vašem úvěru ví, a vy tak nebudete působit věrohodně.


Na trhu existují také nebankovní půjčky, takzvané peer-to-peer platformy, kde vám takovou půjčku mohou poskytnout lidé. Peer-to-peer neboli P2P půjčky jsou výhodné pro bonitní žadatele, v takových případech nabízejí celkem příznivé úrokové sazby.


Další možností je také získání peněz ze stavebního spoření, případně z překlenovacího úvěru. Nejdůležitějším faktorem takových úvěrů je vaše dostatečná finanční rezerva a stabilní příjmy, abyste mohli všechny nové úvěry řádně splácet. Poraďte se proto se svým hypotečním makléřem, jakou volbu zvolit a zda se vám vůbec hypotéka ve vašem případě vyplatí.


Na další kroky ze strany České národní banky si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Uvidíme, jak se bude dařit 90procentním hypotékám, které nastoupí začátkem dubna. 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku