Zajištění hypotéky? Jedině nemovitostí

PENÍZE
02.10.17
Přečteno 12127 krát

Existuje ale několik variant, z kterých můžete vybírat.

Rozhodli jste se pořídit si byt či dům na hypotéku? V tom případě je na čase zvážit také to, čím se za ni bance zaručíte.


Na výběr ale tak moc nemáte – hypotéka totiž musí být vždy zajištěna zástavním právem k nemovitosti.

Zatímco u spotřebních či komerčních úvěrů můžete ručit movitými věcmi nebo cennými papíry, u hypotéky je jedinou akceptovatelnou zárukou nemovitost. K této změně došlo spolu s nástupem platnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru v prosinci 2016. Do té doby totiž bylo možné za hypotéku ručit i směnkou.

I když v každém případě musíte ručit nemovitostí, neznamená to, že nemáte možnosti volby. 


Z jakých variant si tedy můžete vybírat?

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Zástava kupovanou nemovitostí

Pokud kupujete byt nebo dům, pak je vaše situace relativně snadná – jako zajištění můžete použít právě tuto nemovitost


Musíte mít pouze na paměti, že banka vám dá úvěr v maximální výši 90 % LTV, tedy její odhadní ceny


„Zbylých 10 % budete muset doplatit z vlastních zdrojů, stejně jako daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % kupní ceny. Jinými slovy řečeno byste měli na účtu mít alespoň 14 % ceny nemovitosti, na níž si chcete hypotéku brát,“ upozorňuje hypoteční specialista David Tregler z MONETA Money Bank.

Zástava jinou nemovitostí

Trochu komplikovanější situace nastává, pokud si hypotéku berete na stavbu nového domu. Ručit jím sice můžete, ale hypotéku pak čerpáte jen po částech podle aktuální rozestavěnosti


Pokud vlastníte ale jiný byt nebo třeba chalupu v dostatečné hodnotě, můžete jako zajištění použít ji a úvěr vyčerpat celý najednou.

Rozestavěným domem můžet ručit, ale hypotéku čerpáte po částech podle aktuální rozestavěnosti domu.

Pomoci mohou také rodiče či jiní příbuzní, kteří se za vaši hypotéku zaručí svou nemovitostí do té doby, než bude váš dům dostavěn a zkolaudován. 


Poté můžete nemovitost třetí osoby ze zástavy vyvázat a dále ručit svým domem. Jako zajištění lze použít i stavební pozemek – klidně i ten, na kterém právě stavíte – pokud má tedy dostatečnou hodnotu. 

Stejně tak nemůžete kupovanou nemovitostí ručit v případě družstevního bytu. V tomto případě se totiž nestáváte majitelem nemovitosti v podobě bytové jednotky, ale pouze vlastníkem členského podílu v družstvu s právem na nájem daných bytových prostor. Na podíl v družstvu nelze dát zástavní právo, a tudíž jej nelze použít ani jako zajištění hypotéky.

Jeho koupi lze financovat pouze předhypotékou, která se do roka překlopí na standardní hypotéku, a to pouze v případě, že je plánován převod do osobního vlastnictví v horizontu zmíněného 1 roku. Pokud převod plánován není, nákup bohužel nelze financovat jinak než vlastními zdroji.

Ručení souběhem nemovitostí

Pokud hodnota žádné z vašich nemovitostí není dostatečně vysoká na to, abyste se jí mohli zaručit za vámi požadovaný úvěr, nabízí se ještě jedna možnost – ručení více nemovitostmi zároveň


Tuto možnost využívají typicky lidé, kteří bydlí ve vlastním menším bytě v paneláku, vlastní víkendovou chatu v hodnotě pár set tisíc a pozemek pro stavbu domu koupili za hotovost, tudíž jej také mohou použít jako zajištění.