Vývoj na trhu nahrává dlouhodobým fixacím. Proč?

RADÍME
20.12.17
Přečteno 4310 krát

Každá délka fixace má své výhody. Která se hodí pro vás?

Velký zájem o vlastní bydlení neupadá ani přes přísnější podmínky pro poskytování hypoték. Úrokové sazby pomalu ale jistě stoupají a banky rozšiřují nabídku dlouhodobých fixací. Pro koho se hodí?

Proč hypotéky zdražují?

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Za postupným růstem sazeb stojí Česká národní banka, která začátkem listopadu 2017 zvýšila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů.


ČNB rozhodla o zvýšení sazby o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Banky sice v rámci konkurenčního boje nejspíše nezvýší úroky hypoték skokově, pravděpodobně však v horizontu několika měsíců.

Na jakou dobu se teď vyplatí úrokovou sazbu zafixovat?

„Nabízíme fixace v délce jednoho roku, dále na tři, pět, sedm a deset let. Klienti si nejčastěji berou hypotéku s fixací na pět let. Nyní však z jejich strany vnímáme velký zájem o dlouhodobější fixace,“ uvádí David Tregler, hypoteční specialista Moneta Money Bank, která nově zařadila do nabídky i sedmiletou fixaci.


Tomu, proč si delší fixaci zvolit, podle něj nahrává kombinace několika faktorů:

·       jedním z nich je strašák v podobě růstu úrokových sazeb,

·       určitý vliv mohou hrát i přísnější podmínky poskytování hypoték,

·       zcela zásadní roli pak hraje nový úvěrový zákon, který platí od prosince roku 2016 a klientům prakticky uvolňuje ruce s dalším nakládáním úvěru například při předčasném splacení.


Nejlevnější hypotéku s desetiletou fixací momentálně nabízí Moneta Money Bank. Chcete vědět víc? Zanechte nám kontakt..

Tři, pět nebo deset? Na kolik let zafixovat?

Při výběru doby fixace záleží kromě vývoje trhu především na osobní situaci klienta.


„Určitě byste se měli rozhodovat podle toho, co budete po dobu fixace dělat, respektive co očekáváte. Pokud jako mladý pár například za dva tři roky plánujete potomka, tak je flexibilnější zvolit fixaci tříletou. Výměna menšího bytu za větší pak bude jednodušší,“ uvádí bankéř MONETA Money Bank David Tregler a zároveň dodává: „I přes benevolentnější podmínky díky novému úvěrovému zákonu, kdy není problém hypotéku předčasně splatit, nemovitost prodat i s hypotékou a následně si vzít jinou, je řešení situace na konci fixace jednodušší.“


Dalším příkladem, kdy zvolit fixaci kratší může být situace, kdy očekáváte získání nějakého významného finančního obnosu, který chcete použít na umoření celého dluhu. 


„Zákon říká, že každý rok je možné po splacení dvanácti řádných splátek vložit splátku mimořádnou ve výši až 25 procent jistiny. Pro někoho to je však málo a ví, že za nějakou dobu bude moct splatit celý dluh,“ vysvětluje Tregler.


Současně však přiznává, že takových klientů v praxi není mnoho. Nyní se tak u většiny klientů – těch, kteří si pořizují své bydlení s vidinou toho, že chtějí v dané nemovitosti zůstat – vyplatí sjednat co nejdelší fixační období. 

„A to i za cenu toho, že třeba úrok na sazbě desetileté bude oproti tomu na pět let vyšší i o 0,2  procenta ročně,“ říká Tregler. 


V dlouhodobém horizontu je za současných podmínek velký předpoklad, že na tom klient vydělá, navíc má jistotu pevného výdaje na splátku, který je základem pro další plánování rodinného rozpočtu.


„Nově máme v nabídce i sedmiletou fixaci, která je řešením pro ty, kteří sice chtějí mít jistotu na delší dobu, ovšem fixace na deset let se z nějakého důvodu obávají,“ vysvětluje David Tregler a přitom doplňuje: „V rámci desetiletých fixací pak již dlouhodobě nabízíme nejvýhodnější úrokovou sazbu na trhu.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku