Vysněný okamžik: Splacená hypotéka! Co teď?

PENÍZE
08.11.17
Přečteno 6761 krát

3 formality, které je potřeba vyřídit, když vám skončí hypotéka.

Definitivní splacení hypotečního úvěru je rozhodně důvod k oslavě!


Pokud je váš termín skoro za dveřmi, nejspíš už si v hlavě sestavujete seznam věcí, které si pořídíte, až si nebudete muset z výplaty ukrajovat peníze na bydlení. 


Aby ale všechno proběhlo hladce a vy už jste s hypotékou opravdu neměli vůbec žádné starosti, měli byste si pohlídat, že splácení vašeho úvěru v bance bude řádně ukončeno. 

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

A jak vlastně takové ukončení hypotéky probíhá? 


Co za vás udělá banka a co musíte obstarat vy sami? 


Připravili jsme pro vás seznam kroků, které vás čekají.

1) Na katastrální úřad si připravte další dva tisíce

Po připsání poslední měsíční splátky vašeho úvěru banka vám a všem zainteresovaným institucím oznámí, že závazek byl úspěšně splacen a provede tzv. kvitanci úvěru. To znamená, že banka oznámí katastrálnímu úřadu stažení zástavní smlouvy k nemovitosti.

„K tomuto oznámení je ale nutné připojit kolek v hodnotě 2 000 korun – počítejte tedy, že o tuto částku budete muset navýšit vaši poslední splátku, protože banka za vás poplatek úřadu sama nezaplatí,“ upozorňuje hypoteční specialista David Tregler z MONETA Money Bank.

Katastrální úřad má poté 30 dní na to, aby vaši nemovitost závazku zbavil. 


Poté, co tak učiní, obešle všechny zúčastněné strany – tedy:

- vás, 

- banku,

- pojišťovnu.


V dopise je oznámení, že proběhl výmaz zástavního práva a nemovitost je tedy bez tohoto závazku.

2) Pojišťovna - banka splacení nahlásí, ale pojistka nezaniká

Kromě katastrálního úřadu posílá banka oznámení o splacení úvěru také pojišťovně, u které je vaše nemovitost pojištěna. 


Všechny nemovitosti zatížené hypotékou musí být pojištěné a pojistka musí být vinkulována ve prospěch banky, aby případné pojistné plnění připadlo právě jí a ne vám jakožto majiteli nemovitosti. 


Po oznámení o splacení úvěru provede pojišťovna tzv. devinkulaci pojištění – pojišťovna nastaví, že pojistné krytí nebude vyplaceno ve prospěch banky ale klienta. 

Mnoho povinností vás po skončení hypotéky nečeká, můžete v klidu začít oslavovat.

Samotná pojistka ale tímto krokem nijak nezaniká – pojistná smlouva trvá dále, pokud ji vy sami z nějakého důvodu nezrušíte,“ vysvětluje Tregler. „Tento proces obvykle trvá jeden měsíc a po jeho úspěšném dokončení vám pojišťovna pošle dopis s oznámením, že došlo ke změně v pojistné smlouvě,“ dodává.

3) Finanční úřad - naposledy si můžete odečíst úroky z daňového základu

Poslední institucí, které se splacení vašeho úvěru týká, je finanční úřad. Zde ale nic nenahlašujete, pouze v následujícím roce při podávání daňového přiznání naposledy využijete možnost odečíst si úroky z hypotéky od vašeho daňového základu.

 

Jak vidíte, vás samotné mnoho povinností spojených s ukončením splácení hypotéky nečeká. V podstatě musíte jen zaplatit o 1 000 korun vyšší poslední měsíční splátku, aby banka mohla zaplatit kolek na katastrálním úřadě, a pak si jen pohlídat, že všechny zúčastněné instituce splnily své povinnosti. 


A pak můžete vyrazit oslavovat – anebo začít vybírat novou nemovitost ke koupi? :-) 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku