Vysněný okamžik: Splacená hypotéka! Co teď?

PENÍZE
08.11.17
Přečteno 4420 krát

3 formality, které je potřeba vyřídit, když vám skončí hypotéka.

Definitivní splacení hypotečního úvěru je rozhodně důvod k oslavě!


Pokud je váš termín skoro za dveřmi, nejspíš už si v hlavě sestavujete seznam věcí, které si pořídíte, až si nebudete muset z výplaty ukrajovat peníze na bydlení. 


Aby ale všechno proběhlo hladce a vy už jste s hypotékou opravdu neměli vůbec žádné starosti, měli byste si pohlídat, že splácení vašeho úvěru v bance bude řádně ukončeno. 

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

A jak vlastně takové ukončení hypotéky probíhá? 


Co za vás udělá banka a co musíte obstarat vy sami? 


Připravili jsme pro vás seznam kroků, které vás čekají.

1) Na katastrální úřad si připravte další tisícovku

Po připsání poslední měsíční splátky vašeho úvěru banka vám a všem zainteresovaným institucím oznámí, že závazek byl úspěšně splacen a provede tzv. kvitanci úvěru. To znamená, že banka oznámí katastrálnímu úřadu stažení zástavní smlouvy k nemovitosti.

„K tomuto oznámení je ale nutné připojit kolek v hodnotě 1 000 korun – počítejte tedy, že o tuto částku budete muset navýšit vaši poslední splátku, protože banka za vás poplatek úřadu sama nezaplatí,“ upozorňuje hypoteční specialista David Tregler z MONETA Money Bank.

Katastrální úřad má poté 30 dní na to, aby vaši nemovitost závazku zbavil. 


Poté, co tak učiní, obešle všechny zúčastněné strany – tedy:

- vás, 

- banku,

- pojišťovnu.


V dopise je oznámení, že proběhl výmaz zástavního práva a nemovitost je tedy bez tohoto závazku.

2) Pojišťovna - banka splacení nahlásí, ale pojistka nezaniká

Kromě katastrálního úřadu posílá banka oznámení o splacení úvěru také pojišťovně, u které je vaše nemovitost pojištěna. 


Všechny nemovitosti zatížené hypotékou musí být pojištěné a pojistka musí být vinkulována ve prospěch banky, aby případné pojistné plnění připadlo právě jí a ne vám jakožto majiteli nemovitosti. 


Po oznámení o splacení úvěru provede pojišťovna tzv. devinkulaci pojištění – pojišťovna nastaví, že pojistné krytí nebude vyplaceno ve prospěch banky ale klienta. 

Mnoho povinností vás po skončení hypotéky nečeká, můžete v klidu začít oslavovat.

Samotná pojistka ale tímto krokem nijak nezaniká – pojistná smlouva trvá dále, pokud ji vy sami z nějakého důvodu nezrušíte,“ vysvětluje Tregler. „Tento proces obvykle trvá jeden měsíc a po jeho úspěšném dokončení vám pojišťovna pošle dopis s oznámením, že došlo ke změně v pojistné smlouvě,“ dodává.

3) Finanční úřad - naposledy si můžete odečíst úroky z daňového základu

Poslední institucí, které se splacení vašeho úvěru týká, je finanční úřad. Zde ale nic nenahlašujete, pouze v následujícím roce při podávání daňového přiznání naposledy využijete možnost odečíst si úroky z hypotéky od vašeho daňového základu.

 

Jak vidíte, vás samotné mnoho povinností spojených s ukončením splácení hypotéky nečeká. V podstatě musíte jen zaplatit o 1 000 korun vyšší poslední měsíční splátku, aby banka mohla zaplatit kolek na katastrálním úřadě, a pak si jen pohlídat, že všechny zúčastněné instituce splnily své povinnosti. 


A pak můžete vyrazit oslavovat – anebo začít vybírat novou nemovitost ke koupi? :-) 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku