3 tipy, jak finančně zvládnout hypotéku

PENÍZE
16.06.17
Přečteno 2075 krát

Udržte si i s hypotékou svůj životní standard

Bojíte se, že kvůli hypotéce nepojedete několik let na dovolenou nebo si nebudete moct dovolit večeři v restauraci? Máme pro vás několik tipů, které sníží riziko, že se v průběhu splácení úvěru dostanete do finančních potíží. 

Třicet let je dlouhá doba a stát se může samozřejmě cokoliv. My vám poradíme, jak alespoň v začátcích získáte jistotu, že splácení hypotéky zvládnete.

Základem je finanční rezerva

Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Před samotnou žádostí o hypotéku byste měli mít spočítáno, kolik peněz budete k hypotéce muset doplatit ze svého. V důsledku nedávné změny spotřebitelského zákona už totiž banky nemohou klientům poskytovat tzv. stoprocentní hypotéku, tedy hypotéku pokrývající celou výši kupní ceny nemovitosti. V současnosti je tak možné získat úvěr v maximální výši 90 % kupní ceny. Minimálně 10 % ceny nemovitosti tak budete muset zaplatit z vlastních úspor.


Navíc musíte počítat ještě s tím, že z kupované nemovitosti budete muset zaplatit daň z nabytí, která činí 4 % z kupní ceny nebo odhadu nemovitosti. Velmi zjednodušeně řečeno, měli byste tak mít na účtu minimálně 14 % ceny nemovitosti, kterou plánujete koupit.


Část peněz, kterou budete muset platit už při samotné koupi vašeho vysněného bydlení, ale není jedinou položkou, na kterou byste měli při výpočtech myslet.

Udělejte si přehled příjmů a výdajů

Vzpomínáte, jak nás rodiče učili hospodařit s kapesným? Rozpulte papír a na jednu stranu si napište, kolik jste "vydělali" a na druhou za co jste kolik utratili. Na konci týdne nebo měsíce snadno zjistíte, jací jste hospodáři. Přesně takhle se můžete připravit na hypotéku. Pište si všechny příjmy a výdaje a zjistíte, kolik si můžete dovolit každý měsíc zaplatit, aby se vám rodinný rozpočet nedostal do mínusu.

 

Myslet přitom musíte na vše – nejen na velké výdaje typu výdaje za bydlení, placení účtů za energie či benzín. Spočítejte si i to, kolik každý měsíc utratíte za jídlo, drogerii, oblečení či návštěvy kaváren a barů. Nejjednodušším způsobem, jak všechny tyto výdaje dát dohromady, je psát si po dobu dvou nebo tří měsíců poctivě každou korunu, kterou utratíte. Nemusíte přitom používat žádný notýsek či excelovou tabulku – existuje mnoho aplikací (my máme vyzkoušené například Spendee), které vám poslouží mnohem lépe.

 

Díky těmto výpočtům si uděláte přehled o tom, jak vysokou částku můžete ve svém rozpočtu každý měsíc postrádat. Od ní by se pak měla odvíjet i výše měsíčních splátek hypotéky.

Pojištění pro váš klidný spánek

Zjistili jste podle výpočtů, že si úvěr bez problému můžete dovolit? Gratulujeme! Nikdy ovšem nemáte stoprocentní jistotu, že se vaše situace za pár let nezmění. Co když někdo z vaší rodiny dlouhodobě onemocní, přijde o práci, otěhotní nebo se jinak sníží nebo zvýší vaše příjmy?


Právě pro podobné situace doporučujeme mít na účtu rezervu ve výši 3 až 6 měsíčních platů. Díky ní dokážete výpadek příjmu či zvýšené výdaje zvládnout. Samozřejmostí by pak mělo být pojištění schopnosti splácet, které vás ochrání před výpadkem příjmu v případě nenadálých životních situací. Díky němu za vás pojišťovna v případě pojistné události hradí splátky hypotéky či jednorázově zaplatí její zbývající dlužnou část.

 

Dřív než si o hypotéku zažádáte, můžete si zkusit tzv. splácení nanečisto – odkládat si měsíčně peníze ve výši hypoteční splátky. Pokud během pár měsíců zjistíte, že to zvládáte, začněte si odkládat ještě o něco více. Pomůže vám to připravit si rezervu a zjistit, jestli opravdu dokážete s penězi, které vám po zaplacení splátky zbydou, vyjít a zároveň si vytvářet rezervu. 

Zadní vrátka dodají klid

Co byste dělali, kdybyste se dostali do jakékoliv nepředvídatelné situace, ve které byste nebyli schopni zaplatit měsíční splátku hypotéky? Máte dostatek vlastních úspor? Nebo rodinu, která by vám mohla finančně pomoci? Záložní plán vnese do vašeho života uklidňující pocit. Pokud žádná zadní vrátka nemáte, doporučujeme si vše znovu pořádně promyslet a raději s hypotékou ještě nějaký čas počkat.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku