Tomáš Kostrhoun: S hypotékou neotálejte, ceny půjdou v roce 2018 nahoru

RADÍME
13.02.18
Přečteno 3566 krát

Co nás čeká v roce 2018 na trhu hypoték? Přečtěte si výhled experta Tomáše Kostrhouna, který působí jako manažer oddělení úvěrů v MONETA Money Bank.

Loni poskytly banky hypoteční úvěry v celkovém objemu 226 miliard, což je podobná hodnota jako v roce 2016. „Začátek roku byl loni velmi dobrý, v druhé polovině se ale trh s hypotékami začal meziročně propadat. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat i letos,“ říká Tomáš Kostrhoun a uvádí tři zásadní věci, které tomu nasvědčují:

1) Loňský konec stoprocentních hypoték

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

V dubnu roku 2017 zavedla Česká národní banka omezení na maximální výši LTV, tedy maximální poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti. Nově si tedy zájemci mohli zažádat o hypotéku jen na 90 procent ceny nemovitosti.

 

„Spoustě lidí to znemožnilo vzít si hypotéku, protože nemají volné zdroje na počáteční investici. Když vezmeme v úvahu, že průměrná cena bytu  je 2,5 milionu korun, 10 procent z toho je pro většinu lidí obrovská částka,“ říká Tomáš Kostrhoun s tím, že právě toto blížící se omezení bylo důvodem velkého zájmu počátkem minulého roku. 


„Lidé spěchali, aby stihli 100procentní hypotéku. Pak se trh vyčerpal a klesal, což bude pokračovat i v tomto roce.“

 

Dále nezapomínejme, že zájemci o hypotéku musí zaplatit i daň z převodu nemovitosti ve výši 4 procent kupní ceny.

2) Zvyšování úrokových sazeb

Dalším důvodem, proč bude podle něj letos zájem o hypotéky klesat, je zvyšování úrokových sazeb, tedy cena za poskytnutý úvěr. 


Jen za loňský rok sazby vyrostly o 0,42 % a nic nenasvědčuje tomu, že by se začaly zastavovat nebo klesat. Nejnižší sazby jsou podle Tomáše Kostrhouna nenávratně pryč.

 

„Na začátku února 2018 už Česká národní banka zvýšila základní sazbu o 0,25 % a podle očekávání analytiků ji zvýší ještě několikrát. Vyšší sazba znamená vyšší splátky, takže se tím přístup k úvěrům opět ztíží,“ říká expert.

3) Rostoucí cena nemovitostí

Aby si průměrná česká rodina mohla koupit byt, musí nyní vynaložit zhruba 6,5 ročních platů domácnosti. V roce 2012 přitom stačilo „jen“ 5 ročních platů. 


„Ceny nemovitostí se zvyšují, i když tempo růstu zpomaluje. A růst budou i tento rok. Česká národní banka zpomaluje enormní růst cen nemovitostí tím, že zvyšuje úrokové sazby. Tím si je ale bude moci dovolit méně lidí,“ vysvětluje Kostrhoun s tím, že rozdíly v cenách nemovitostí se liší podle lokalit. 


Nepříznivá situace je hlavně v Praze, kde není dostatek nových nemovitostí, protahuje se udělování stavebních povolení a developeři nejsou schopni uspokojovat poptávku.


Zájemcům o hypotéku tedy expert radí jediné: na nic nečekat a o úvěr si zažádat co nejdříve. Podmínky se zlepšovat nebudou.

 

A přidává jednu radu na závěr:

 

„Klientům bych poradil, aby si nebrali hypotéku na nemovitost, na kterou dosáhnou jen s vypětím všech sil. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby do budoucna pravděpodobně porostou, dá se očekávat, že úroková sazba pro klienta po skončení jeho prvního fixačního období bude vyšší než ta aktuální, a s ní se také zvýší splátka. Také proto doporučuji, aby zvolili co nejdelší fixaci, která jim výhodnou sazbu zaručí na delší období. Já osobně bych volil desetiletou, která je podle nastavení trhu sázkou na jistotu,“ říká Tomáš Kostrhoun.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku