Rozvod, stěhování, děti

PENÍZE
27.12.16
Přečteno 140 krát

Jak to funguje při zřizování druhé hypotéky?

Nastala ve vašem životě nepředvídatelná situace a vy nyní potřebujete novou nemovitost? Podívejte se na několik tipů, které vám pomůžou při zřizování druhé hypotéky.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Procesem vyřizování jednoho hypotečního úvěru jste si již prošli. Nemusíme vám již tedy připomínat, co všechno bylo k podání žádosti o hypotéku zapotřebí, jak dlouho celý proces trval, jak je to s ideální dobou fixace a jak funguje refinancování vašeho úvěru. Pokud si přece jen na některé detaily nemůžete vzpomenout, pročtěte si naše články, které vás na celý proces připraví. Dnes se však zaměříme na situace, ve kterých se může stát, že budete potřebovat ke své stávající hypotéce přidat ještě další. 

Nemovitost pro děti

Druhou hypotéku můžete potřebovat například v situaci, kdy se rozhodnete zabezpečit své děti a pořídit jim na úvěr jejich vlastní bydlení. V takových případech je dobré si pořádně spočítat další dlouhodobý finanční závazek, který vám vznikne. Budete schopní dlouhodobě splácet dvě hypotéky? 

Hypotéka při rozchodu

Jednou z méně příjemných situací může být například hypotéka vedená na manželský pár, který se však ještě před koncem fixační doby rozešel, a tak je nucen společný příbytek prodat a jeden druhého ze společného závazku vyplatit. Ten, komu splácení hypotéky zůstane na krku, bude v některých případech potřebovat druhou hypotéku na jiný byt či dům – právě např. na vypořádání společného jmění manželů. Tentýž problém nastává v situacích náhlého stěhování, například za prací. 

Můžete si druhou hypotéku dovolit?

O tom, zda na druhou hypotéku dosáhnete, rozhoduje ve finále banka. Vaše bonita neboli schopnost dostát svým finančním závazkům musí být natolik neotřesitelná, aby banka souhlasila s druhým úvěrem. Je rozdíl, pokud se v případě druhé hypotéky jedná o půl milionu, nebo o dalších pět. Některé banky vycházejí klientům vstříc například s omezením poplatků u druhé hypotéky, především za vedení běžného účtu, které už klient platí v souvislosti s prvním úvěrem.

Na co si dát pozor

V případě, že se jedná o prodej nemovitosti či vyplacení bývalého partnera, radí se s ukončením hypotéky počkat až po skončení doby fixace. Vyhnete se poplatkům za předčasné splacení a tím výrazně ušetříte. Případně lze prodat nemovitosti i s hypotékou – tzv. převzetí dluhu. V takovém případě banka umožní převzít stávající podmínky budoucímu vlastníkovi nemovitosti, předpokladem však je opět řádné posouzení bonity právě nového vlastníka – budoucího klienta.


Ať už se rozhodnete jakkoliv, využijte rady zkušeného hypotečního makléře, který vás informuje o všech rizikách a ukáže vám možnosti, jakými se dá vaše momentální situace vyřešit. 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku