3 tipy pro rekonstrukci podkroví

ŽIVOTNÍ STYL
13.06.17
Přečteno 641 krát

Máte v domě nevyužitou půdu, která slouží jako sklad nepoužívaných věcí nebo sušárna prádla? Zbystřete! S trochou fantazie nebo s pomocí šikovného architekta dokážete ze zanedbaného prostoru vykouzlit podkrovní byt, který vám bude každý závidět

Rekonstrukce podkroví je investice, které rozhodně nebudete litovat. Proměna půdy na podkrovní byt je ale poměrně zdlouhavý proces, který vám může přidat pěkných pár vrásek na čele. Podívejte se na tři věci, na které byste si měli dát při rekonstrukci pozor.

1. Ne každá půda je vhodná k bydlení

Největší chybu můžete udělat ještě dříve, než půdní prostor vůbec koupíte. Prodávající totiž moc dobře vědí, že neobyvatelnou půdu prodají jen těžko, a tak za „objekt vhodný k rekonstrukci“ vydávají všechny půdní prostory. Před koupí si proto nechte vypracovat odborný posudek, který bude obsahovat nejen posouzení technického stavu objektu, ale také nástin toho, jak náročná a nákladná by případná přestavba byla.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

2. Nepodceňte stavební úpravy

Proměna půdy na moderní bydlení s sebou nese mnoho důležitých stavebních úprav. Půdy se většinou nacházejí ve starších domech, kde se o ně nikdo dlouhé roky nestaral. A tomu také odpovídá jejich stav. Než začnete přemýšlet nad barvou vaší nové kuchyně, je třeba vyřešit napojení nového bytu na stávající rozvody v domě, zjistit stav krovů a trámů či zpevnit podlahy. Na tyto práce si v každém případě přizvěte odborníka, který už má s rekonstrukcemi půd nějaké zkušenosti. Nekvalitně odvedená práce by vám totiž mohla v budoucnu způsobit velké problémy třeba v podobě plesnivějících zdí nebo houby dřevomorky rostoucí z trámů.

4. Nezapomeňte na svislá okna

Ačkoliv střešní okna dodají podkrovnímu bytu šmrnc, neměli byste se při plánování omezit jen na ně. Střešní okna byste totiž neměli nechávat otevřená přes noc, nebo když nejste doma – jednak hrozí, že vám do bytu naprší, a jednak tak poskytujete velkou příležitost zlodějům. V létě navíc tato okna fungují jako skleník, a váš byt by se tak bez klimatizace rozhodně neobešel. Je proto vhodné kombinovat střešní okna s těmi klasickými vertikálními tak, abyste mohli v bytě třeba udělat průvan.


I přes nesnáze, které s sebou přestavba půdy nese, se ale svého snu o půdním bytě nevzdávejte. Tak originální, prostorné a světlé bydlení totiž jinde než v podkroví nenajdete.