Prodej nemovitosti s hypotékou? Žádný problém

PENÍZE
21.07.17
Přečteno 10420 krát

Hypotéka je závazek na dlouhé roky, během kterých se může přihodit cokoliv. Můžete přijít o práci, pořídit si větší rodinu nebo se třeba odstěhovat na druhý konec zeměkoule. Tehdy nastane chvíle váš dům či byt prodat. Není se však čeho obávat.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Pokud se rozhodnete k prodeji vaší nemovitosti zatížené hypotečním úvěrem, vězte, že i tato situace má svá řešení, a to hned několik. Záleží, jak se domluvíte s kupujícím.

 

Nejčastějším řešením je jednorázové předčasné splacení hypotéky prodávajícího kupujícím. Kupující může hypoteční úvěr prodávajícího splatit z vlastních zdrojů nebo z hypotéky, kterou na sebe vezme. Váš dluh se bude refinancovat a kupující vám doplatí, co zbývá do kupní ceny.


V kupní smlouvě se pak zavážete, k jakému datu katastr nemovitostí zástavní právo vymaže. Protože zástavní právo je vložené ve prospěch banky, která vám hypotéku poskytla, budete potřebovat pro výmaz její souhlas. Ten banka vydá poté, co hypotéku splatíte, zpravidla penězi z prodeje nemovitosti. Je užitečné, když si v kupní smlouvě definujete přesný postup, aby kupující měl jistotu, že nemovitost na něj přejde bez závazků.


Celý proces dále zjednodušíte, když si kupující vezme hypotéku u stejné instituce, u které ji máte i vy. U nemovitosti by totiž docházelo pouze ke změně vlastníka, nebylo by tedy nutné řešit zástavu. Pokud si hypotéku budete brát u jiné banky, výsledkem je dočasné dvojí zástavní právo na jednu nemovitost: banky si totiž ponechávají zástavní právo až do chvíle, kdy obdrží předčasnou splátku. Tu jim ale banka kupujícího pošle až v momentě, kdy bude mít uzavřenou hypoteční smlouvu, jejíž součástí je zastavení nemovitosti v její prospěch. 


Hlavní podmínkou je dostatečná bonita kupujícího, který tak prochází stejným procesem jako každý nový žadatel, nemusí však hradit poplatek za vyřízení hypotéky ani odhad ceny nemovitosti.

Když končí fixace

Pokud chcete hypotéku předčasně splatit, udělejte to nejlépe v době, kdy končí fixace. A také o tom banku řádně a včas informujte. Nejlépe písemně a minimálně 30 dní před koncem fixačního období.


Díky Zákonu o spotřebitelském úvěru došlo k omezení poplatků za předčasné splátky a klient může vždy měsíc před výročním uzavřením smlouvy splatit až 25 % hypotéky. Tuto možnost některé banky nabízely již v minulosti jako benefit, nyní ji však musejí poskytovat automaticky.  

Jaké jsou další možnosti?

Řešením může být také to, že zájemce s bytem zároveň převezme i váš dluh. Dohodnout se však musí všechny tři strany – kupující, prodávající i banka. Z kupní ceny se odečte aktuální výše hypotéky a rozdíl získá původní majitel. Kupující musí splnit všechny podmínky banky jako by si bral úvěr nový, ale parametry hypotéky zůstanou stejné, jako měl původní dlužník.

 

V některých případech na tom může nový majitel i vydělat. Pokud totiž původní vlastník žádal o úvěr v době, kdy byla úroková sazba nižší, jeho nástupce teď získá výhodnější úrok než zájemci o novou hypotéku v danou chvíli. Může to však platit i naopak.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku