Příběh Zuzky a Michala: Rozchod a hypotéka

ŽIVOTNÍ STYL
05.02.18
Přečteno 6371 krát

Jak vyřešit hypotéku, když vztah přestane klapat?

Oslavili třetí výročí vztahu a rozhodli se ho posunout dál. Dohodli se, že si koupí vlastní bydlení


„Chtěli jsme zůstat v širším centru Prahy, ideální lokalitou by byla Letná. Zjistili jsme ale, že tam bychom si byt dovolit nemohli. Tak jsme se začali dívat na okraji Prahy po bytech s dobrým poměrem cena-výkon,“ vzpomíná Zuzka na začátek hledání vlastního bydlení. 


S přítelem našli projekt novostaveb v Čakovicích na severovýchodě Prahy. 

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

„Projekt už byl dostavěný a zalíbil se nám byt 2+KK, ke kterému patřila lodžie a garážové stání. Navíc jsme si mohli podle sebe dodělat koupelnu a kuchyň, což jsme velmi ocenili,“ popisuje Zuzka s tím, že cena bytu byla 2,5 milionu korun a do vybavení investovali dalších 200 tisíc. 


Protože s Michalem nebyli sezdaní, dohodli se, že si hypotéku ve výši 2,2 milionu s úrokem 2,4 % sjednají společně. Zbývajících 300 tisíc doplatili z úspor. 


Shrnutí situace


Velikost bytu

2+kk (lodžie, garáž)

Cena bytu

2,5 milionu korun

Výše úvěru

2,2 milionu korun 

Výše doplatku z úspor

300 tisíc korun 

Délka splácení

30 let

Výše měsíční splátky

9 081 korun

Náklady na dodělání a vybavení bytu

200 tisíc korun

Když štěstí netrvá věčně

Společného bydlení si Michal se Zuzkou užívali přesně čtyři roky. Jejich vztah začal vyprchávat a dohodli se na rozchodu. 


Co bude s hypotékou?

 

„Měli jsme rok před koncem fixace a mohli jsme zažádat o refinancování. Byt si chtěla nechat Zuzka, takže si na sebe převedla hypotéku s tím, že mi vyplatí podíl. Domlouvali jsme se na dobré slovo, neměli jsme mezi sebou sepsanou žádnou dohodu,“ vysvětluje Michal.

 

Hypoteční expert David Tregler z MONETA Money Bank ale dodává: „Pokud odhadujete, že po rozchodu zůstanete přátelé, dává toto řešení smysl. Nicméně i tak doporučuji písemnou dohodu.“

 

Zuzka si hypotéku u stávající banky navýšila o částku, kterou musí vrátit Michalovi, tedy o 250 000 korun, kterými se podílela na počáteční investici k bytu a jeho vybavení. Michal zůstává i nadále zapsaný na katastru jako spolumajitel bytu, dokud se finančně nevyrovnají. Vzhledem k tomu, že spolu sdíleli domácnost déle než rok, byli osvobozeni od darovací daně.

 

„Z katastru se plánuji nechat vyškrtnout v prosinci 2018, kdy nám končí fixace a budeme se Zuzkou finančně vyrovnaní,“ dodává Michal.

 

David Tregler ovšem připomíná: „Daná částka byla pořízena z hypotéky, nyní by měl být již proveden návrh na výmaz vlastnického práva Michala. Čekání na refixaci je pro Zuzku krajně nevýhodné.“

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku