Příběh Patrika: Hypotéku dostal ještě jako student. Jak?

PENÍZE
29.11.17
Přečteno 3049 krát

"Nájemné mi připadalo jako vyhazování peněz z okna," říká vysokoškolák.

Šestadvacetiletý Patrik začal o hypotéce uvažovat už v osmnácti. Tehdy se vracel do Prahy z Pardubic, kde studoval střední školu.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

„Nechtěl jsem se vracet k rodičům, tak jsme si s kamarádem pronajali byt. Ještě jsem v té době nebyl usazený, nevěděl jsem, jestli třeba nepůjdu na vysokou do zahraničí. Ale štvalo mě, že posílám každý měsíc nájemné cizím lidem. Byl to pro mě jednosměrný pohyb peněz, tak trochu vyhazování z okna. Tak jsem začal zjišťovat možnosti hypotéky,“ vysvětluje student Univerzity Karlovy, který zároveň na částečný úvazek pracuje. S kamarádem platil nájem za byt o velikosti 2+1 celkem 12 tisíc korun. 

Když se později sestěhoval do jiného pronájmu se svojí přítelkyní, začal o hypotéce na vlastní bydlení přemýšlet reálněji.

 

Při hledání bytu ke koupi mu nezáleželo na konkrétní lokalitě, preferoval ale klidnější oblast mimo centrum Prahy a dál od hlavních dopravních tepen. 


„Koukali jsme po rekonstruovaných bytech a novostavbách o dispozici 2+kk. Na rekonstrukci jsme neměli kvůli škole a práci čas  ani energii,“ říká Patrik.

 

Nakonec si vybral byt v novém developerském projektu na severu Prahy. „Cena za nový byt byla sice papírově vyšší než za obdobný ve starší výstavbě, ale vyhovoval mi komfort toho, že je na spoustu věcí záruka,“ vysvětluje Patrik.

Hypotéka byla trochu oříšek

Realitní kancelář, přes kterou koupi bytu řešil, mu zdarma nabídla službu hypotečního poradce. Ten mu sice pomohl srovnat nabídky různých bank, ale nepřinesl mu dobrou zprávu: jako pracující student neměl Patrik dostatečně velký základ daně, takže na hypotéku nedosáhl.

 

„Tehdy se nabídl můj taťka, že budeme o hypotéku žádat společně. Dohromady banka naši bonitu vyhodnotila jako dostatečnou ke splácení,“ říká student, který takto dosáhl na byt v ceně 3 428 000 korun


K vybranému přízemnímu bytu o dispozici 2+kk patří i terasa a malá zahrádka.


Shrnutí situace:


Velikost bytu

55 m2, 2+kk (+ zahrada a terasa)

Cena bytu

3 428 000 milionu korun

Výše hypotéky

2 763 000 korun

Výše doplatku z úspor

665 000 korun

Délka splácení

30 let

Výše měsíční splátky

10 061 korun

Náklady na zařízení bytu

200 000 Kč

„Taťka zaplatil počáteční investici ve výši 665 000 korun, měsíční splátky hypotéky platím sám. Až dostuduji a najdu si lépe placenou práci, začnu mu půjčku splácet,“ popisuje jejich domluvu. Byt přebíral prázdný, takže dalších zhruba 200 000 korun padlo na vybavení včetně kuchyně.

 

A jak hodnotí své rozhodnutí vzít si finanční závazek na 30 let? „Jsem rád, že jsem do toho šel. Člověk má k bytu úplně jiný vztah, když je jeho. Necítím, že by mě něco svazovalo. Když jsem se bavil o hypotéce s kamarády, říkali mi, že je to velký závazek, že budu vystresovaný, abych měl na splátky. Ale to pro mě není argument. Ve výsledku je to stejné jako když platím nájem. Kdybych neposlal splátku, vystěhovali by mě na ulici.“

 

Až Patrik nastoupí do práce na plný úvazek, plánuje si začít systematicky spořit, aby vyrovnal případné výpadky příjmu. Zatím si spoří pouze v rámci životního pojištění na důchod.

 

Jde o reálný příběh, pro zachování osobních údajů však bylo změněno jméno a fotografie respondenta.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku