Příběh Lucie: Hypotéka pro single matku

BYDLENÍ
18.10.17
Přečteno 5648 krát

Jak složité je získat hypotéku na koupi a rekonstrukci bytu pro těhotnou single ženu?

Lucie žila typický život pražských mileniálů – práce na volné noze v online marketingu, bydlení po různých podnájmech, cestování a užívání si života. 


Pak ale zjistila, že je nečekaně těhotná, a její život se obrátil vzhůru nohama.


Podnájem s nejistou budoucností už pro ni najednou nepředstavoval přijatelnou variantu bydlení a ona zatoužila po koupi vlastního bytu.

Z vysokých nároků musela rychle slevit

Sama říká, že na začátku hledání vysněného bytu měla velmi vysoké nároky. „Samozřejmě jsem začala hledat nejprve v centru - Letná byla pro mě vysněná lokalita. Ale naprosto nedosažitelná,“ vypráví Lucie. 


Nakonec se musela myšlenky na byt v některé z trendy pražských čtvrtí vzdát a porozhlédnout se po bytech ve větší vzdálenosti od centra


„Rozhodla jsem se pro Prahu 13, protože jsem tady vyrostla, znám to tady a cítím se tu bezpečně. Navíc budu mít blízko mámu, která mi bude pomáhat s miminkem,“ vysvětluje.


Shrnutí situace:


Velikost bytu

2+kk

Cena bytu

2,9 milionu korun

Výše úvěru

2 520 tisíc korun

Výše doplatku z úspor

380 tisíc korun

Délka splácení

30 let

Výše měsíční splátky

9 900 korun

Náklady na rekonstrukci bytu

280 tisíc korun

Co se velikosti bytu týče, od začátku počítala s tím, že si může dovolit maximálně 2kk. Právě o tuto velikost bytů je ale v Praze aktuálně největší zájem.  


„Dost často, když jsem si vybrala nějaký byt, tak jsem se nedostala ani na prohlídku. Než jsem totiž stihla na inzerát vůbec odpovědět, tak už byl byt prostě pryč. A to se mi stalo asi desetkrát,“ popisuje Lucie.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Lucie byla v poměrně velké časové tísni, protože věděla, že koupi i případnou rekonstrukci bytu musí zvládnout do porodu – tedy zhruba během půl roku. S hledáním bytu začala v dubnu a v červnu už měla vybráno – starší byt v panelovém domě poblíž parku, kam bude moci vyrážet na procházky s dítětem. 


Tím ale celý proces teprve začínal – čekalo ji žádání o hypotéku, vyřizování samotné koupě a ještě rekonstrukce bytu.


Hypotéka pro těhotnou ženu bez partnera? Jde to!

S hypotékou to Lucie neměla jednoduché. Posledních několik let pracovala jako OSVČ a byla svobodná - její dosavadní partner se totiž rozhodl nadšení z miminka nesdílet, a tak vztah ukončili. 


Z pohledu banky tedy rozhodně nebyla ideální klient. „Když jsem žádala poprvé, se svými daňovými přiznáním, tak mi řekli, že mi dají maximálně 1,7 milionu. Za to si ale v Praze nic moc nekoupíte,“ popisuje svou zkušenost.

Byla o úvěr žádat v několika bankách a nakonec se rozhodla požádat o pomoc finančního poradce. 


„Toho napadlo, že bych mohla o hypotéku požádat společně se svou mámou. A tohle řešení nakonec vyšlo, protože máma je už 11 let zaměstnaná na radnici na Praze 13, a tudíž je pro banku je důvěryhodná. Takže místo s partnerem jsem si vzala hypotéku s mamkou,“ vysvětluje neobvyklé řešení hypotečního úvěru Lucie. 


Výhodou byl i fakt, že Luciini rodiče se před několika lety rozvedli a matka měla ještě peníze z majetkového vyrovnání manželů, které Lucii půjčila na pokrytí počátečních výdajů a doplacení kupní ceny bytu.

Lucie zvládla rekonstrukci v rekordním čase. 

Celkem Lucie za byt zaplatila 2,9 milionu korun, ale hypotéku dostala jen na 2 520 tisíc korun. 380 tisíc tak musela doplatit ze svého. Úvěr bude Lucie splácet 30 let, přičemž měsíční splátka ji vyjde na 9 900 korun. 


Dále ještě musela ze svého zaplatit rekonstrukci bytu. Naštěstí měla stavební spoření, které dostala od rodičů k 18. narozeninám a od té doby si do něj po malých částkách spořila sama. Její rozpočet na rekonstrukci a vybavení bytu tak byl 280 tisíc korun.

Po vyřízení hypotéky už šlo vše ráz na ráz - hypotéku jí banka schválila v červnu, v červenci vyřídila koupi bytu, v srpnu proběhla rekonstrukce a od září už Lucie bydlí ve svém


Rodit by měla koncem října, takže měla ještě dost času i na pořízení výbavičky. „Je pravda, že díky velkému časovému tlaku jsem zvládla během pár měsíců vyřešit věci, se kterými se lidé potýkají i několik let,“ říká.

Blesková rekonstrukce a stěhování

Už když Lucie byt kupovala, bylo jí jasné, že v původní podobě zůstat nemůže


Předchozí majitelé byli postarší pár, který měl naprosto odlišný vkus. Rekonstrukci proto začala řešit hned, jak se dozvěděla, že dostane hypotéku. 


Měla trochu problém sehnat narychlo řemeslníky, o které je aktuálně docela nouze a musí se zamlouvat i několik měsíců dopředu. Nakonec se jí ale podařilo s pomocí kamaráda sehnat stavební firmu, která měla čas v podstatě hned.