Komplikace s developerem, náročné dojíždění i rozchod. Jak to vyřešila?
Hypoteční kalkulačka
Spočítat
Spočítat
Spočítat
Rádi vám
poradíme po telefonu
Na začátku byl velký kus naivity, přiznává dnes třiatřicetiletá Katka. Vzpomíná na dobu před několika lety, kdy s přítelkyní Biankou zatoužily po vlastním bydlení za Prahou.
Vyhlédly si developerský projekt zhruba 30 kilometrů od hlavního města, který sliboval moderní loftové byty postavené v objektu starého pivovaru.
„Projekt nás na vizualizacích nadchl, developer sliboval vkusné domy s recepcí, bazénem, fitness centrem, vlastními parkovacími místy. Když jsme na místo poprvé přijely, pivovar vypadal jako ruina. Ani to nás ale neodradilo od vidiny vlastního bydlení a nového společného života,“ líčí Katka, která v té době s Biankou chodila už šest let.
Obě měly stálé pracovní místo se solidním platem, takže hypotéku od banky, která byla partnerem developerského projektu, bez větších potíží získaly.
„Nebyly jsme sezdané a finanční závazek jsme si vzaly půl na půl. Tehdy jsme dostaly z dnešního pohledu velmi nevýhodný 5,19procentní úrok s fixací na tři roky. Po skončení fixace se nám úrok snížil na 3,75 %, což bylo o poznání příjemnější,“ vysvětluje Katka s tím, že stavba bytů se stále protahovala.
Shrnutí situace | |
---|---|
Velikost bytu | 3+kk (mezonetový byt s terasou) |
Původní cena bytu | 2 990 000 milionu korun (developer poskytl slevu 500 000 a parkovací stání kvůli zpoždění a komplikacím při stavbě) |
Výše měsíční hypotéky |
12 500 korun, po skončení
fixace 8 500 korun |
Náklady na zařízení bytu |
350 000 korun |
Cena při prodeji |
2 940 000 korun |
„Projekt se zpozdil o 2,5 roku a přineslo nám to mnoho komplikací. Developer se dostal do potíží, takže stavbu dokončovala jiná stavební společnost. Během té doby jsme zjistily, že jsme vyčerpaly 90 % hypotéky a byt jsme stále nepřevzaly. Bály jsme se, že o ty skoro 3 miliony přijdeme. Bylo to pro nás extrémně stresující období,“ říká Katka.
Když se do nového bytu nastěhovaly, přišla euforie. Konečně ve vlastním! Náročné období se ale na vztahu podepsalo a po nějaké době se partnerky dohodly na rozchodu.
Katka s Biankou se rozhodly byt prodat a utržené peníze si rozdělit na půl. „Byt jsme si zařizovaly velmi nadstandardně, téměř vše jsme si nechávaly dělat na míru. Do zařízení, které jsme z velké části musely v bytě nechat, jsme investovaly asi 350 000 korun,“ popisuje Katka s tím, že byt nabídly k prodeji přes realitní kancelář za 3 200 000 korun.
Ve stejné době se ale rozhodlo prodat byty i několik dalších nespokojených majitelů ze stejného projektu, což na případné zájemce nepůsobilo důvěryhodně. Nakonec musely dvakrát zlevňovat, aby byt prodaly za 2 700 000 korun.
„Novému majiteli jsme nabízeli, aby si s bytem převzal naši hypotéku. Ale poměry na hypotečním trhu se změnily a nový majitel dosáhl na lepší úrok. Nabídli jsme mu proto další slevu na byt, aby si hypotéku vzal alespoň u stejné banky jako my, a my tak finančnímu ústavu přivedly nového klienta. Přistoupil na to a my jsme bance platily jen poměrně nízký správní poplatek. Celý proces ukončení hypotéky i nahlašování na katastrálním úřadě proběhlo velmi hladce,“ popisuje Katka, pro kterou je zkušenost s nespolehlivým developerem velkou životní lekcí.
1.Prověřte si developera. To platí ve všech případech, kdy kupujete byt v novostavbě. Informujte se o předchozích projektech, volte spíše velké firmy, které mají za sebou bezproblémově odvedené předchozí projekty.
2. Vezměte si na smlouvy právníka. Ušetří vám to spoustu nejistoty a stresu, do kterého jsme se kvůli vlastní neuvážlivosti dostali my.
3. Zkuste si cestu v dopravní špičce. Možná vás překvapí, že zatímco v neděli přes den se do práce dostanete za půl hodiny, v pondělí ráno se cesta může protáhnout na trojnásobek.
4. Ověřte si spojení hromadnou dopravou. Kdy vám jede poslední vlak? Jak často jezdí? Existuje alternativní cesta?
5. Je ve vesnici přiměřená občanská vybavenost, nebo jde o neosobní satelit? Hospoda dělá vesnici, dozvíte se tam vše potřebné a taky seženete třeba truhláře nebo automechanika. Najdete ji na návsi? Prověřte si taky školy a školky – jestli v obci jsou a zda mají kapacitu.
6. Proč je ten most rozestavěný už čtyři roky? Zjistěte si, kdo je v zastupitelstvu obce a jak je aktivní. Na činnosti vedení obce závisí její vzhled i bezpečnost.
Sledujte násna Facebooku