Posledních 10 let hypoték

VIDEO
13.01.17
Přečteno 395 krát

Hypoteční trh je poměrně proměnlivý, a tak není divu, že v průběhu posledních deseti let jsme se setkali s rozdílnými podmínkami pro zájemce o úvěr na vlastní bydlení.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Pojďme si shrnout vývoj od roku 2006 do dnešní doby.


V letech 2006 a 2007 jsme na českém trhu zaznamenali hypoteční boom. Po vzoru zámořského trhu zažívaly i české hypotéky zlaté časy. Přijatelné úrokové sazby jen podněcovaly nové developerské projekty, kterým se na našem území opravdu dařilo.


Počet i objem hypotečních úvěrů měl rostoucí tendenci až do začátku roku 2008. Po té však i na místní trh dopadla americká hypoteční krize, která na podzim ochromila americkou, potažmo celosvětovou ekonomiku. Její dopady zvedly úrokovou míru na českém trhu až na šest procent.  

Americká hypoteční krize

Hypoteční krizi způsobila především na tu dobu rekordně nízká úroková míra, dlouhodobě rostoucí ceny nemovitostí a také fakt, že na hypotéku díky tomu dosáhli i lidé, kteří by si ji za běžných okolností v žádném případě nemohli dovolit.


Poměrně standardní situací bylo, že si lidé díky nízkým úrokovým sazbám, a tím i zdánlivě nízkým měsíčním splátkám, pořídili i více nemovitostí najednou. Ty financovali dalšími hypotečními úvěry, na jejichž splátky získávali peníze z jejich pronájmu.

 

Když později většině z nich skončila fixační doba s výhodným úrokem, byla aktuální úroková míra zhruba o tři až čtyři procenta výše, a tak se všem zmíněným dlužníkům, kteří i s výhodnou měsíční splátkou vyšli jen s odřenýma ušima, několikanásobně navýšily měsíční náklady, a případné pronájmy nemovitostí již dále nepokrývaly navýšené měsíční splátky.

 

V kombinaci s benevolentním schvalováním hypoték ze strany bank měly výše zmíněné faktory katastrofální následky.

10 let hypoték  v 90 vteřinách

Situace u nás

Americká hypoteční krize dopadla také na český trh, a to v letech 2009 a 2010, kdy jsme zaznamenali oproti předchozím rokům výrazný útlum hypoték.  


Během roku 2010 většina bank pozastavila možnost stoprocentní hypotéky. Ve velké míře se pozastavily také developerské projekty a nová výstavba obecně. Realitní trh zažíval silnou recesi.


Příznivější dobou pro hypotéky se stal rok 2011, kdy banky uvolnily některá svá omezující nařízení, čímž zvedli poptávku po hypotečních úvěrech. Úrokové sazby klesly hluboko pod 4 %, čímž podmínily vysoký nárůst počtu úvěrů v tomto roce.


Teprve o roku 2012 však můžeme s jistotou říci, že se hypoteční trh vymanil ze světové finanční krize. Úrokové sazby se stabilně pohybovaly okolo 3,5 % a především během léta přilákaly velké množství zájemců o vlastní bydlení.


O rok později, tedy v roce 2013, se hypoteční trh dostal do čísel tehdy rekordního roku 2007 a dokonce tato čísla výrazně překonal. Celkem 156 miliard co do objemu nových hypoték znamenalo meziroční nárůst o celých 28 %. Celkový počet nových hypoték dosáhl téměř 96 tisíc.


Mezi lety 2013 a 2015 úroková sazba neustále klesala a počet zájemců o hypotéku stoupal. A nic se nezměnilo ani v roce 2016, ve kterém si bylo na českém trhu možné pořídit 85% hypotéku i s úrokem 1,29 %.


Do konce září loňského roku bylo také možné zažádat o stoprocentní hypotéku, což už od 1. října 2016 nešlo. Centrální banka tímto doporučením chrání jak komerční banky, tak potenciální dlužníky, kteří by si po skončení výhodného fixačního období nemohli dovolit splácet úvěr s vyšší úrokovou sazbou.


Klesající trend nemůže trvat věčně, a tak si od roku 2017 slibujeme spíše pozvolný nárůst úrokových sazeb a zpomalení růstu cen nemovitostí, který by měl vyrovnat celý hypoteční trh. 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku