Není koberec jako koberec. Jak vybrat ten nejvhodnější?

ŽIVOTNÍ STYL
28.02.18
Přečteno 1497 krát

Záleží na materiálu i na tom, kam ho chcete umístit.

O přesném vzniku prvních koberců se můžeme jen dohadovat. Jedny z prvních ale vznikly v Persii jako ochrana před chladnějšími zimami, až později se z nich stala i ozdoba. Než se vydáte na lov toho svého vysněného koberce, pojďte se s námi podívat, co všechno rozhoduje o jeho kvalitě, funkci i ceně.

Celoplošný nebo kusový?

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Celoplošné koberce pomáhají s odhlučněním bytu a také zvyšují tepelný komfort, což oceníte zejména v dětském pokoji či ložnici. Specifické jsou zejména koberce z přírodních vláken, které dokáží v místnosti regulovat vlhkost a vytvořit příjemné klima. 


Přesto jsou mnohem žádanější kusové koberce, které mají převážně estetickou funkci. Trendové kusové koberce s vysokým vlasem si skvěle rozumí i s jinak minimalisticky řešeným interiérem, také díky nim můžete třeba opticky rozdělit místnost na dvě části s odlišnou funkcí.

Zaměřeno na symboly

Jak nejlépe poznat, pro jaký účel se koberec hodí? Zapátrejte po symbolech. Na rubové straně koberce nebo v popisku na e-shopu jsou uvedeny piktogramy s vysvětlivkami


Informují vás o stupni zátěže, pro kterou je koberec vhodný, jestli na něm můžete bez újmy jezdit s kolečkovou židlí, jak je odolný vůči světlu i třeba to, jestli je vhodný na vytápěnou podlahu.

Bílý kusový koberec s vysokým vlasem prostor zútulní.

Materiály - v čem se liší?

Materiál koberce je zásadní hned z dvou důvodů. Odvíjí se o něho nejen cena, ale především také kvalita. Kvalita se dá také poznat podle hmotnosti metru čtverečního, vliv má i počet nopků (uzlíků). 


Rozdíl je i v konstrukci vlasu –  příjemnější je střižený vlas, který oceníte u kusového koberce vedle postele, jednodušší na údržbu je kobercová smyčka, která z koberce dělá vhodného adepta na podlahu dětského pokoje

Syntetické koberce

Syntetické koberce jsou levnější, snazší na údržbu a také jsou odolnější vůči roztočům. Nejpoužívanější je polyamid (PA), který má skvělý poměr ceny a kvality. Vyniká vysokou pružností a odolností proti oděru a snadnou údržbou. 


Koberce z polyamidu mají i výborné tepelně-izolační vlastnosti. Díky nekonečnému množství barev a vzorů najdou uplatnění ve všech místnostech včetně dětského pokoje. Koberce z polypropylenu (PP) jsou velmi lehké a na dotek podobné ovčí vlně. Jsou odolné vůči chemikáliím a téměř nenavlhají. 


Nevýhodou je jejich sklon k elektrizování a také se hůře zotavují po deformaci. Svoje místo najdou jako dekorace na méně namáhané podlaze. 


Do domácnosti se hodí i stálobarevné koberce z polyesteru (PES). Zajímavostí je, že z velké části se příze získává z recyklovaných PET lahví. Výhodou těchto koberců je odolnost proti vodou rozpustným skvrnám. 


Další variantou jsou polyakrylové koberce, které se vlastnostmi podobají přírodním kobercům. Jsou velmi odolné, vynikají stálobarevností a jsou příjemné na omak. Také velmi dobře izolují.

Ukázka syntetického koberce.

Koberce z přírodních vláken

Přírodní materiály jsou sice dražší než umělá vlákna, ale snesou mnohem větší zátěž. Vynikají také skvělými izolačními schopnostmi a umí regulovat vlhkost v místnosti. A pokud sáhnete po ručně dělaném kousku, můžete si být jisti, že budete mít doma originál.


Největší oblibě se těší koberce z vlny. Vlněné koberce působí velmi luxusně a nejsou náročné na údržbu. Jejich velké plus je i jejich přirozeně mastný povrch, díky kterému se do nich nečistoty jen tak nevsáknou. Hlavně v panelácích oceníte schopnost vlny tlumit hluk. 


Odolné jsou i koberce z bavlny, nejsou ale tak pružné. Koberce z hedvábí vás pak oslní vysokým leskem, který dodá interiéru nádech luxusu. Méně známé jsou koberce z mořské trávy. Je jemná na omak a vylitou tekutinu z takového koberce snadno setřete. Hodí se proto i třeba do kuchyně. 


Ještě o něco odolnější jsou koberce ze sisalu, jehož vlákna jsou mastnější. Vyrábí se jak v přírodní variantě, tak i barvené.

 

Než si tedy pořídíte koberec, položte si otázku, jestli má plnit spíše estetickou funkci, nebo má být i praktický, například jako izolace proti hluku či úniku tepla. Koberec volte i podle toho, jak moc bude namáhaný – kolik členů rodiny po něm bude chodit, máte i domácí mazlíčky? 


Zejména pokud máte domácí mazlíčky, vybírejte takový koberec, který bude nejen odolný, ale hlavně i snadný na údržbu.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku