Kupujete investiční byt?

PENÍZE
16.03.17
Přečteno 266 krát

Tohle byste měli zvážit

Byty jsou velice oblíbeným investičním nástrojem mnohých investorů, protože přinášejí dvojitý výnos. Vaše peníze v takovém investičním bytě se postupně zhodnocují, a zároveň vám přinášejí měsíční příjem z pronájmu. Pojďme se podívat, co byste měli zvážit, chystáte-li se koupit investiční byt. 

Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Využijte pákového efektu

V první řadě musíte investiční byt nějakým způsobem zafinancovat. Řekněme, že se chystáte koupit byt 2+kk v Praze za 3 miliony korun. Buď můžete celou částku zaplatit ze svého, nebo můžete ve vhodném poměru vaše peníze zkombinovat s penězi banky – hypotečním úvěrem.


Při momentálních nízkých úrokových sazbách se vyplatí spíše druhá možnost, i když s sebou nese jistá rizika.  V případech, že pořizovaný byt není pro tzv. rezidenční účely, úvěr, který vám banka poskytne bude v maximální výši 60 % z hodnoty nemovitosti.  Je třeba také počítat s tím, že když se vám nepodaří nějakou dobu sehnat nájemníka, budete muset splátky platit ze svého. 


Samotný byt se vám ročně hodnotí o přibližně dvě procenta. Při vhodném nastavení ceny nájmu a výše měsíční splátky hypotéky můžete navíc každý měsíc vydělávat několik tisícovek. V momentě, kdy vám výnosy z těchto měsíčních splátek dají dohromady částku, kterou jste původně investovali do koupě bytu, můžete celý proces zopakovat a pořídit si další byt, protože se vám vlastně vrátily původně investované peníze. Přesně tak funguje pákový efekt, který využívá celá řada zkušených investorů na nemovitostním trhu.


Zvažte dispozice bytu

Při prvotním pohledu se jako nejlepší investiční možnost jeví garsonka, protože v takovém případě dokážete dosáhnout na poměrně zajímavý výnos a hodí se i pro takové investory, kteří nemají příliš mnoho finančních prostředků. Garsonku sice seženete za míň, byt 2+kk je ale mnohem lákavější z pohledu zájemců o bydlení. Zatímco v garsonce se vám ubytují především singles, nebo mladé páry, které nemusejí mít mnoho peněz, na byt 2+kk budete mít jistě mnohem více zájemců. V garsonce navíc většina lidí nechce bydlet dlouhodobě, a tak v tomto případě budete pravděpodobně často shánět nové nájemníky.


Investujte tam, kde je to zrovna výhodné

Zjistěte, jaké výše by přibližně dosahovala měsíční splátka vaší hypotéky bytu, který se vám zamlouvá. Poté se podívejte, kolik se v dané lokalitě platí měsíčné nájemné za byt podobných dispozic. Hledejte takový investiční byt, kde na měsíčním nájemném po odečtení hypoteční splátky i něco málo vyděláte.

 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku