Koupě nemovitosti v dražbě na hypotéku? Ano, jde to!

PENÍZE
15.11.17
Přečteno 8812 krát

Koupě nemovitosti v dražbě vám může ušetřit pěkné peníze. Jak ji ale financovat pomocí úvěru?

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Koupě nemovitosti v dražbě je lákavá především kvůli možnosti koupit draženou nemovitost za velmi výhodnou cenu. 


Vyvolávací cena dražených nemovitostí obvykle začíná v závislosti na okolnostech dražby na úrovni cca 50–70 % odhadní ceny, avšak v případě nedobrovolné dražby může klesnout i na třetinu této částky.

 

Na druhou stranu je ale nutné počítat s tím, že s nemovitostmi prodávanými v dražbě se může pojit mnohem více rizik, jako například zamlčené závazky v podobě věcných břemen, nebo nedostatečná či zastaralá dokumentace stavu nemovitosti, který může být ve skutečnosti mnohem horší, než jak je prezentováno na dražbě. 


Proces koupě navíc musí být mnohem rychlejší, než když kupujete nemovitost běžným způsobem. 


S tím se pojí i nutnost co nejrychlejšího vyřízení hypotečního úvěru.

Dražba krok za krokem

A jak taková dražba vlastně probíhá? 


Existují dva typy dražeb:

- online

- fyzická. 


Jejich termíny a případně i místa konání najdete na portálech zaměřených na dražby, jako například:

www.eurodrazby.cz

www.portaldrazeb.cz


Zde si můžete také dopředu nastudovat informace o dražených nemovitostech. Pokud se rozhodnete některé z plánovaných dražeb zúčastnit, musíte nejprve zaplatit účastnický poplatek. Jeho výše se u jednotlivých dražeb liší, ale v případě dražby nemovitostí počítejte s částkou kolem 100 tisíc korun. 


Pokud dražbu „nevyhrajete“ a nemovitost nezískáte, organizátor vám účastnický poplatek vrátí. Pokud naopak nemovitost získáte, účastnický poplatek vám bude odečten od celkové ceny nemovitosti.

 

Na počátku dražby je oznámena vyvolávací cena nemovitosti, kterou poté dražitelé navyšují svými nabídkami. 


Autor nejvyšší konečné nabídky dražbu vyhrává a jako potvrzení získává protokol o provedené dražbě. V tomto protokolu je kromě informací o vydražení nemovitosti uveden také termín, do kdy je nutné doplatit celkovou cenu nemovitosti. 


Ale pozor – lhůta na doplacení bývá u dražeb opravdu krátká. U nemovitostí v ceně pod půl milionu korun se jedná o několik málo dnů, u nemovitostí v hodnotě několik milionů to pak může být až 30 dnů. 


Pokud ale chcete nemovitost financovat pomocí hypotéky, opravdu nemáte času nazbyt.

V dražbě můžete při nákupu nemovitosti ušetřit pěknou sumu peněz.

Vyhráli jsme dražbu! Jak rychle zařídíme hypotéku?

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout problémům s příliš krátkou lhůtou na zaplacení nemovitosti, je individuální domluva s dražebníkem. 


Před samotnou dražbou si nejprve zjistěte, jak dlouhá je oficiální lhůta na zaplacení nemovitosti, a pokud bude příliš krátká, pokuste se s dražebníkem domluvit na jejím prodloužení právě z důvodu nutnosti vyřízení hypotečního úvěru. 


Pokud se s ním nedomluvíte, dražbu vyhrajete, a pak ve stanovené lhůtě úvěr vyřídit nestihnete, hrozí vám pokuta za zmaření dražby, která se může vyšplhat až na několik set tisíc korun.

Pokud vám dražebník poskytne prodlouženou lhůtu (ideálně 60 dní, ale postačí i 30), můžete po dražbě jít klasicky do banky zažádat o hypoteční úvěr na vydraženou nemovitost. 


V bance předložíte protokol o vydražení nemovitosti a další dokumenty, které byste předkládali při žádosti o úvěr na jakoukoliv jinou nemovitost. Banka až poté může udělat odhad nemovitosti a začít celý proces schvalování vaší žádosti o úvěr.

 

Proč nemůžete o úvěr na draženou nemovitost zažádat ještě před dražbou? Právě kvůli odhadu ceny nemovitosti. Žádná banka vám totiž neudělá odhad ceny nemovitosti před tím, než jí předložíte doklad o tom, že jste ji v dražbě skutečně získali.

 

Pokud je draženou nemovitostí bytová jednotka ve větší obci nebo městě, je vaše situace o trochu lepší – banka totiž u bytů v obcích nad 10 tisíc obyvatel umí udělat ocenění na dálku podle cenové mapy, což trvá jen jeden den, a celý proces schvalování úvěru se tím velice urychlí.  

 

Po schválení hypotečního úvěru už nemusíte na rozdíl od běžné koupě nemovitosti čekat na zápis do katastru, ale peníze můžete začít čerpat okamžitě, a to na základě protokolu o vydražení nemovitosti a návrhu na vklad do katastru. 


Peníze za vydraženou nemovitost pak banka posílá přímo dražebníkovi, nevyužíváte přitom advokátní úschovu, jak je při koupi nemovitostí zvykem. 


Formálně pak přebíráte nemovitost až po připsání částky na účet dražebníka, který vám k ní poté předá klíče.

Nezapomeňte si zkontrolovat, zda se draží spolu s domem i pozemek pod domem nebo příjezdová komunikace.

O hypotéku můžete zažádat i po nabytí nemovitosti

Ideální situace je, pokud jste schopni zaručit se za úvěr jinou nemovitostí. 


Tím pádem můžete mít úvěr schválený už před samotnou dražbou a nemusíte řešit šibeniční termíny zaplacení vydražené nemovitosti.

 

Další variantou je půjčení peněz na zaplacení vydražené nemovitosti mimo bankovní sektor a následná refundace této půjčky prostřednictvím standardní hypotéky. Obvykle se jedná o půjčení peněz v rámci rodiny či od přátel, díky čemuž budete schopni nejprve zaplatit za vydraženou nemovitost a teprve potom v klidu řešit hypotéku.

 

MONETA Money Bank jako jediná na českém trhu nabízí pro tyto situace možnost zažádat o hypoteční úvěr za účelem zpětného proplacení prostředků proinvestovaných za účelem nabytí nemovitosti, a to zpětně až 36 měsíců. To znamená, že vám banka poskytne úvěr na splacení částky, kterou jste si na zaplacení nemovitosti půjčili jinde – třeba od příbuzných, přátel nebo u nebankovní společnosti.

 

Tip na závěr:  

Pokud se rozhodnete pro koupi nemovitosti v dražbě, dejte si pozor na to, zda se skutečně draží celá nemovitost, včetně podílu na pozemku a u bytů i na společných prostorech domu. Často jsou totiž v dražbách nabízeny pouze spoluvlastnické podíly. Mohlo by vás tak čekat nepříjemné překvapení v podobě nezvaných spolubydlících a spolumajitelů vašeho nového domova.

 

Bankéř David Tregler dodává: „Pozor si dejte také na to, zda se v případě koupě celé nemovitosti draží společně například i pozemek pod domem nebo příjezdová komunikace, která zajišťuje přístup k domu.“

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku