Jak si pohlídat rezervační smlouvu

RADÍME
11.10.17
Přečteno 4455 krát

Rezervační smlouva je při koupi nemovitosti dnes velmi častá. Co obsahuje a co z ní plyne?

Pokud máte vyhlídnutý nějaký dům či byt, nejspíše se ještě před samotnou koupí setkáte s tzv. rezervační smlouvou.  


Setkat se můžete i s názvy jako dohoda o rezervaci, blokovací dohoda, smlouva o složení blokovacího depozita a podobně. 


O co tedy jde a na co si dát pozor?

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Obsahem rezervační smlouvy je zpravidla závazek zájemce složit rezervační zálohu, která propadne realitní kanceláři v případě, že v určité době nebude uzavřena smlouva navazující – buď smlouva o smlouvě budoucí kupní, nebo přímo kupní smlouva. 


Realitní kancelář se na druhé straně zavazuje, že po danou dobu nebude nemovitost nabízet jinému zájemci.

„V dnešní době se používají prakticky dva typy rezervační smlouvy. Dvoustranná, podepsaná mezi zájemcem a realitní kanceláří, a třístranná, kde je další stranou majitel nemovitosti, tedy prodávající. Rozdíl je zejména v tom, že z dvoustranné se může zájemce vyvázat například v případě, kdy nakonec nedostane požadovaný úvěr. U třístranné by vám rezervace propadla,“ vysvětluje Jaroslav Jírek, ředitel pobočkové sítě společnosti Evropa realitní kancelář.

Proč "rezervace"?

Rezervace je vlastně určitou pojistkou, že realitní kancelář nebude zbytečně utrácet za právní služby v souvislosti s případným neuskutečněným prodejem a v neposlední řadě se jedná i o čas, kdy se nebude nemovitost nabízet. Je to jakási „ochrana“ prodávajícího, respektive realitní kanceláře. 


„Bohužel hodně majitelů, kteří si sami prodávali svou nemovitost, má negativní zkušenosti s tím, že „vážný“ zájemce nemovitost po několika týdnech nekoupil a majitel ztratil čas, kdy mohl nemovitost nabízet,“ říká Jírek.

Co všechno by měla obsahovat rezervační smlouva?

Důležitou součástí rezervační smlouvy je i dohoda, kde bude složena kupní cena


Existuje několik možností:

- Dá se zdarma složit na oddělený účet realitní kanceláře

- Řada kanceláří nabízí zdarma zprostředkování advokátní úschovy

- Dražší variantou je notářská úschova, kterou si klient platí sám. 

- Nejbezpečnější variantou je bankovní úschova, která stojí v průměru 6 000 korun, což odpovídá i ceně za úschovu advokátní.


Velmi záleží na tom, s jakou realitní kanceláří jednáte. Na trhu jsou prověřené společnosti s dlouhou historií, kde je složení finančních prostředků na jistotní účet bezpečné. Pokud jde o malou společnost, případně samostatného makléře, raději volte úschovu včetně rezervace u advokáta, notáře nebo v bance. 

Přesný popis nemovitosti

Součástí rezervační smlouvy je:

- uvedení stran, prodávajícího a kupujícího, 

- přesný popis nemovitosti, 

- kupní cena,

- lhůta podpisu kupní smlouvy.


Před vlastním uzavřením rezervační smlouvy si tak zjistěte všechny důležité informace. 


Pečlivě si dům při prohlídce prohlédněte, nejlépe s pomocí stavebního technika, odborníka, aby vás nepřekvapily vady nemovitosti. Také je velmi důležité si obstarat aktuální, kompletní výpis listu vlastnictví na katastru nemovitostí nebo Czech pointu a podívat se, zda neváznou na nemovitosti právní vady. Mezi ně patří exekuce, předkupní práva, ale i některá břemena na straně prodávajícího,“ uvádí Jaroslav Jírek. 

Obsah smlouvy si pečlivě zkontrolujte

U rezervačních smluv je časté, že je nepřipravují advokáti či právníci, ale pouze koncipienti, případně bývají standardizované


„Doporučuji tedy před podpisem nechat smlouvu zkontrolovat vlastním právníkem. Dále doporučuji, aby měl klient předem již zjištěno, že může dosáhnout na úvěr v požadované výši,“ uvádí David Tregler, bankéř společnosti Moneta Money Bank

A kdy se můžete z rezervační smlouvy vyvázat?

„Určitě ve všech případech, kdy nelze převod vlastnických práv realizovat. Například pokud majitel nebo majitelé ve smluvené lhůtě nepřistoupí k podpisu kupní smlouvy. U dvoustranné smlouvy je překážkou i to, když se na straně kupujícího objeví objektivní překážky – například nezajištění financování. To se může stát tehdy, kdy odhadce banky neodhadne nemovitost, abyste mohli čerpat požadovanou výši úvěru,“ uzavírá Jírek.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku