Jak refinancovat hypotéku

PENÍZE
08.12.16
Přečteno 230 krát

Pojmem, který je nutné v souvislosti s hypotečním úvěrem pochopit, je jeho refinancování. Kdy se nám vyplatí a jak se na něj nejlépe připravit?

Pod pojmem refinancování hypotéky se skrývá postup, kdy hypotéku převedete k jiné bance, ve většině případů z důvodu výhodnější úrokové sazby


Krom refinancování také předčasně doplatit celou hypotéku, případně také refixovat, neboli dohodnout se se stávající bankou na nových podmínkách a pokračovat v tradičním měsíčním splácení. 


Refixovat u stávající banky nebo refinancovat hypotéku k jiné bance lze kdykoliv.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Důvodů k refinancování hypotéky je mnoho

Stěžejní, nikoliv však jediný důvod, jsme nastínili již v úvodu. 


Je jím přechod k jiné bance, která vám nabídne nižší úrokovou sazbu. Tímto způsobem tak, jednoduše řečeno, vyměníte starou hypotéku za novou s nižší úrokovou sazbou, čímž pochopitelně ušetříte. Taková uspořená částka se může pohybovat i v řádech desetitisíců korun. 


Není to ale jen o penězích. Na okamžité refinancování se těší také klienti, kteří si po dobu fixace vytvořili k dané bance antipatii, ať už je spojená s nevyhovujícím přístupem nebo čímkoliv jiným. 


V případě, že se vám hodí nějaké peníze navíc, můžete v rámci refinancování zpravidla využít i bezúčelnou půjčku, například na dodatečnou rekonstrukci nové nemovitosti či nákup dalšího vybavení, na které vám dříve nezbyly peníze. 


         

Na refinancování je potřeba se připravit

Hypotéku můžete v průběhu splácení refinancovat k jiné bance kdykoli. Zkuste si zjistit, jakou úrokovou sazbu byste měli u konkurence. 

 

Další možnost refinancovat je také tři měsíce před koncem fixačního období, kdy vám vaše banka zašle oznámení s novou výší úrokové sazby. Pokud zjistíte, že je méně výhodná, než nabídka konkurence, ukažte ji svému hypotečnímu bankéři.


V dnešní době se velmi často stává, že vaše stávající banka nabídku konkurence dorovná, což je ideální situace pro obě strany – vy si ušetříte čas s papírováním a zároveň ušetříte a banka nepřijde o klienta. 

Jaké dokumenty budete potřebovat?

 Pro refinancování se neobejdete bez těchto dokumentů:


  • doklad totožnosti
  • doklady k bonitě (výplatní pásky, výpisy z účtu...)
  • odhad nemovitosti
  • fotografie nemovitosti (exteriér i interiér)
  • zástavní smlouvu
  • příslib o vymazání zástavního práva k nemovitosti
  • smlouvu o hypotečním úvěru
  • vyčíslení aktuální dlužné jistiny
  • výpisy z katastru nemovitostí včetně snímku katastrální mapy

Kdy se refinancování nevyplatí?

Se získáváním potřebných dokumentů se pochopitelně pojí také výdaje


Zástavní smlouva na katastru nemovitostí i podání návrhu na vymazání zástavního práva původní banky stojí zhruba dva tisíce korun, a tak, pokud by vám refinancování ve výsledku přineslo ušetření v řádech stokorun, rozhodně se nevyplatí celý tento zdlouhavý proces absolvovat. 


Přehled všech nákladů najdete v ESIPu (Evropský standardizovaný informační přehled), což je formulář, který vám je poskytovatel úvěru povinen dát před podpisem smlouvy o hypotečním úvěru a který se vyplatí pečlivě prostudovat. 


Využít můžete i konzultace s hypotečním makléřem, který vám předběžně spočítá, jestli pro vás refinancování dává smysl. 


Držíme vám palce! 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku