Jak probíhá první schůzka v bance?

RADÍME
23.01.18
Přečteno 2064 krát

Chystáte se žádat o hypotéku? Připravte se předem na první schůzku s bankéřem.

„Potenciální klienty můžeme rozdělit na ty, kteří již mají konkrétní nemovitost vybranou a ty, kteří jdou nejprve do banky s tím, že ví, že dům či byt budou kupovat prostřednictvím hypotéky, ale ještě vybráno nemají. Jdou si však dopředu nechat spočítat nějakou indikativní nabídku, aby věděli, v jakém cenovém rozpětí se mohou při výběru vysněného bytu či domu pohybovat,“ říká David Tregler, hypoteční poradce MONETA Money Bank.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Ať tak či tak, nejrychlejší cestou, jak si domluvit v bance první schůzku, je vyplnění kontaktního formuláře na webu banky. 


„Zvolíte si den a čas a hypoteční poradce z pobočky, která je nejbližší vašemu bydlišti, se vám ozve do několika dní,“ zmiňuje Tregler. 


Hypotéka může být pro mnohé jakýmsi strašákem, ale nervozita ani ostych z neznámého není namístě. Zkušený hypoteční poradce vás celým procesem provede.

Jak se na schůzku připravit?

Než se vydáte na první schůzku na pobočku, promyslete si v klidu, co všechno vás zajímá, klidně si sepište otázky. 


„Nejčastěji se klienti zajímají pouze o úrokovou sazbu, respektive o výši měsíční splátky. Není ale od věci zeptat se třeba i na to, jak dlouho trvá schvalovací proces či dokdy je nutné doložit všechny požadované podklady,“ říká David Tregler.


Pokud nechcete být zaskočeni dotazem ohledně vašich příjmů a výdajů, sepište si vše předem a od příjmů odečtěte výdaje, zjistíte tak orientačně, kolik jste schopni splácet. Připravte se také, že se vás budou ptát na informace související s nemovitostí – pokud již máte vybráno. Také bude banku zajímat, jaká je výše vašich úspor.


„Na první schůzku by si pak klient měl určitě vzít i doklady totožnosti. A také i základní údaje o nemovitosti, kterou chce koupit. Ideálně pak i výpis z účtu s připsanou mzdou či mzdový výměr,“ radí Tregler.


Pokud chcete být o krok napřed, vezměte s sebou potvrzení o příjmu od zaměstnavatele na formuláři banky (formulář MONETA Money Bank si můžete jednoduše stáhnout na webu banky). Pokud jste OSVČ, bude potřeba daňové přiznání za poslední kalendářní rok.   

 Jak rychle vám hypotéku vyřídí?

Na rozdíl od půjčky, kdy doba od žádosti po načerpání peněz může být v řádu i jen několika minut, hypotéka vyžaduje více času. 


Nejdříve je potřeba, abyste doložili všechny potřebné dokumenty, pak dojde k odhadu nemovitosti a vyřízení žádosti, vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí a nakonec k načerpání hypotéky. Pokud vše jde tak, jak má, klient má hypotéku obvykle vyřízenou za měsíc. 

Kdo platí odhad nemovitosti?

Odhad nemovitosti potřebujete ke každému hypotečnímu úvěru. Cena se pohybuje v řádech tisíců a záleží na konkrétní bance, zda poplatek bude klient platit. Například u Monety jej máte zdarma.


„Ve vybraných lokalitách klientům nabízíme ocenění bytu prostřednictvím cenové mapy (Praha a další větší města). V ostatních případech dohodneme s klientem vypracování odhadu u smluvního znalce,“ uzavírá David Tregler.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku