Základem je mít dostatečnou finanční rezervu po případ nenadálé událostí. Co ještě?
Plánujete si splnit sen o vlastním bydlení?
Podívejte se na několik tipů, které vám pomohou připravit rodinný rozpočet na hypotéku tak, abyste snížili riziko, že se v průběhu splácení dostanete do finančních potíží.
Třicet let je dlouhá doba a stát se může samozřejmě cokoliv.
My se vám ale pokusíme poradit, jak zmírnit riziko finančních problémů a získat alespoň v začátcích jistotu, že splácení hypotéky zvládnete.
Hypoteční kalkulačka
Spočítat
Rádi vám
poradíme po telefonu
Než se vůbec rozhodnete vkročit do banky s žádostí o hypotéku, měli byste mít řádně našetřeno.
Motivaci šetřit v lidech vyvolala i loňská změna spotřebitelského zákona, který již neumožňuje zažádat o stoprocentní hypotéku. V průběhu roku 2017 už bylo možné si půjčit pouze 90% z ceny nemovitosti, a tak zbylých 10% musíte doložit z vlastních úspor.
Část peněz na koupi vašeho vysněného bydlení ale není jedinou položkou, na kterou byste měli šetřit.
Předpokládáme, že máte spočítané, kolik v rámci vaší domácnosti každý měsíc vyděláte, tedy veškeré vaše příjmy, a také, kolik vás stojí měsíční bydlení, tedy náklady na hypotéku, jídlo, energie, drogerii a útratu.
Pokud vaše očekávané příjmy převyšují kolonku výdajů, je to v pořádku. Co ale budete dělat, když náhle jeden z členů domácnosti dlouhodobě onemocní, přijde o zaměstnání, otěhotní, případně se jakkoliv sníží vaše příjmy, nebo naopak zvýší výdaje?
Doporučuje se vyzkoušet tzv. splácení nanečisto – odkládat si měsíčně peníze ve výši hypotéční splátky. Pokud během pár měsíců zjistíte, že to zvládáte, začněte si odkládat ještě o něco více. Pomůže vám to připravit si rezervu a zjistit, jestli opravdu dokážete s penězi, které vám po zaplacení splátky zbydou, vyjít a zároveň si vytvářet rezervu.
Jistota, že v případě neočekávané situace máte kam sáhnout, je nesmírně důležitá. Doporučujeme mít rezervu ve výši 3 – 6 měsíčních platů.
Máte možnost pasivního příjmu?
Je také dobré popřemýšlet o možnosti pasivního pravidelného příjmu, který vám bude pokrývat měsíční náklad na hypotéku, a vy tak nebudete muset soustředit veškerý váš čas práci, bez které nedostanete výplatu.
V ideálním případě vám tento pasivní příjem generuje tolik, aby pokryl náklad na hypotéku, a tak když se jednoduše něco stane, nemusíte se strachovat, že nebudete mít na měsíční splátku.
K možnostem takového pasivního příjmu patří například investiční byty, ze kterých vám přichází měsíční nájemné, případně investování určité částky do pomalu zhodnocujících se fondů.
Jistota takzvaných zadních vrátek dodá do vašeho života uklidňující pocit.
Zkuste se zamyslet nad tím, co byste dělali a kde byste rychle sehnali peníze, kdybyste se dostali do výše zmíněné nepředvídatelné situace, ve které byste nebyli schopni zaplatit měsíční splátku hypotéky.
Pokud taková zadní vrátka nemáte, doporučujeme s hypotékou ještě nějaký čas počkat.
Sledujte násna Facebooku