Čtěte, jak financovat koupi družstevního bytu

RADÍME
31.10.17
Přečteno 4081 krát

Nemůžete ho použít jako zástavu pro hypotéku, ale alternativy ke koupi existují. Jaké?

Většina lidí, kteří se rozhodnou pro koupi bytu, financuje alespoň část kupní ceny pomocí hypotečního úvěru


Co ale dělat, když váš vybraný byt není v osobním vlastnictví, ale je družstevní? 


Financování takové koupě je o něco složitější, ale nikoliv nemožné. 


Podívejte se na možnosti, ze kterých můžete v takové situaci vybírat.

Mezi koupí družstevního bytu a bytu v osobním vlastnictví je jeden zásadní rozdíl. V případě koupě družstevního bytu se totiž nestáváte majitelem nemovitosti v podobě bytové jednotky, ale pouze vlastníkem členského podílu v družstvu s právem na nájem daných bytových prostor.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Právě z tohoto důvodu nemůžete kupovaný byt použít jako zástavu pro hypoteční úvěr – na podíl v družstvu totiž nelze dát zástavní právo. 


Existují ale alternativní způsoby, jak peníze na koupi družstevního bytu získat. 


Jaké to jsou? 

1) Hypoteční úvěr se zástavou jiné nemovitosti

Pokud chcete přeci jen družstevní byt financovat klasickou hypotékou, musíte mít k dispozici ještě jinou nemovitost, kterou můžete zastavit. Pokud máte například chatu, chalupu nebo pozemek v odpovídající hodnotě, můžete požádat o hypotéku. 

„Zástava jiné nemovitosti je ideálním řešením, nemusí vás totiž limitovat vlastnictví pořizovaného bytu. Mnoho mladých lidí ručí například domem rodičů, což je výhodné i z pohledu úrokové sazby – rodinné domy mají zpravidla vyšší hodnotu, která se pak odráží v nižší úrokové sazbě,“ vysvětluje produktový manažer hypoték David Tregler z MONETA Money Bank


„Jejich děti tak mohou družstevní byt nejen koupit, ale pořídit jej navíc za lepší hypoteční sazbu,“ dodává. 

2) Předhypoteční úvěr

Některé banky mají právě pro účely koupě družstevního bytu v nabídce i speciální druhy hypoték - tzv. předhypoteční úvěry. 


Ty jsou vhodné pro všechny, kteří nemají k dispozici jinou vhodnou nemovitost jako záruku. Pro získání předhypotečního úvěru je ale nutné splnit jednu základní podmínku – musíte bance předložit příslib od družstva, že k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví dojde do 12 měsíců. 


Ve výjimečných případech je lhůta určená pro převod nemovitosti do osobního vlastnictví prodloužena na 24 měsíců. 

Družstevní byt můžete financovat několika typy půjček.

Po dobu trvání předhypotečnního úvěru pak bance splácíte pouze úroky a výše úvěru se nemění. 


Po převedení bytu do osobního vlastnictví dojde k jednorázovému splacení předhypotečního úvěru klasickým hypotečním úvěrem, k němuž zastavíte nově nabytý byt. 


Teprve pak můžete úvěr začít skutečně splácet. Nevýhodou tohoto typu úvěrů je vyšší úroková sazba, než je obvyklá u standardních hypotečních úvěrů.

3) Překlenovací úvěr

Pokud vám bytové družstvo příslib o převodu do osobního vlastnictví neposkytne a jinou nemovitost pro ručení za hypoteční úvěr nemáte, můžete využít překlenovací úvěr ze stavebního spoření

„Překlenovací úvěr je poměrně častá varianta financování, kterou klienti volí spíše v případě, že si potřebují půjčit nižší částku. S postupným zpřísněním mantinelů týkajících se poskytování hypoték ze strany České národní banky pravděpodobně vzroste zájem o tento druh financování, i když je trošku nevýhodný tím, že do doby přidělení klasického úvěru ze stavebního spoření platí klient úroky z původní jistiny,“ říká Tregler.


Při splnění všech podmínek vybrané stavební spořitelny můžete v rámci jednoho překlenovacího úvěru získat maximálně 2 miliony korun


Stavební spoření lze ale kombinovat s dalšími typy úvěrů, tudíž ve výsledku můžete dosáhnout i na vyšší částky – záleží na podmínkách konkrétní spořitelny a samozřejmě také na vaší bonitě.

4) Spotřebitelský úvěr

Získání spotřebitelského úvěru je oproti třem výše uvedeným možnostem mnohem jednodušší. To je však vykoupeno výrazně méně výhodnými podmínkami. 


Úroková míra spotřebitelských úvěrů je o několik procent vyšší než u předchozích možností a vyšší jsou i další poplatky s úvěrem spojené.


Na rozdíl od hypotečních a překlenovacích úvěrů je u těch běžných spotřebitelských mnohem kratší doba splatnosti. Pokud si tedy půjčíte několik set tisíc korun, musíte počítat s vysokými měsíčními splátkami, které mohou výrazně zatížit váš rodinný rozpočet. Pomocí spotřebitelského úvěru si navíc nemáte možnost půjčit tak vysokou částku jako třeba v případě hypotéky.


Tato varianta se proto hodí hlavně v případě, že nemůžete získat hypotéku ani úvěr ze stavebního spoření a k cílové částce potřebné na koupi bytu už vám chybí jen pár set tisíc. 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku