Fasáda je jednou z nejvíce namáhaných částí domu. Jak ji ochránit?
Fasáda tvoří kabát stavby a stejně jako šaty u lidí musí plnit dvě základní funkce – estetickou a ochranou. Při výběru omítky je proto důležité hodnotit nejen barvu, texturu a vzhled obecně, ale zvážit také prostředí, kterému bude omítka vystavena – zda bude spíše ve vlhku, nebo naopak na větru na slunci a jakým teplotám bude čelit.
Plísně jsou nejvetšími zabijáky venkovních stěn domu
Hypoteční kalkulačka
Spočítat
Spočítat
Spočítat
Rádi vám
poradíme po telefonu
Moderní omítky dokáží chránit fasádu před všemi nástrahami vnějšího prostředí. Zabraňují mimo jiné i růstu řas na povrchu, které fasádu poškozují nejen mechanicky, ale také esteticky, a jejichž odstranění bývá velmi nákladné.
Problém s růstem řas na povrchu se týká především zateplených fasád, používaných jak u novostaveb, tak při rekonstrukcích. Dešťová voda, která zůstává na omítce, ale především vzdušná vlhkost, která se sráží na povrchu omítky, totiž vytváří ideální životní podmínky pro růst řas. Dříve používané akrylátové omítky mají nízkou odolnost vůči mikroorganismům i zašpinění, proto se nyní nejčastěji používá silikonová omítka, která díky hydrofobnímu povrchu lépe odvádí vodu z povrchu a s ní i nečistoty. Pro další zvýšení odolnosti se běžně používají biocidní přípravky přidávané do omítek. Jejich funkce je však omezená – jednak se vyplavují deštěm do okolního prostředí a mohou tak negativně působit na flóru i faunu, ale také se spotřebovávají se na boj s mikroorganismy na fasádě. Proto se časem jejich účinek vytratí.
S pečlivou aplikací kvalitní omítky zůstane fasáda perfektní
Některé typy omítek se ale zvládají vypořádat i s těmito problémy. Příkladem jsou omítky značky Weber, která vyvinula novou řadu ekologických omítek zajišťujících dlouhodobou ochranu fasády.
První z této řady je omítka weber.pas topdry, jež má díky unikátní technologii „topdry“ vysoce smáčivý povrch, po kterém se voda snadno rozlévá a velmi rychle odtéká. Zbylou mikrovrstvu vody absorbuje omítka, z níž se ve velmi krátké době odpaří do ovzduší. Na povrchu omítky tedy žádná voda v kapalné formě nezůstává a řasy nemají potřebnou vlhkost. Omítka tak může být bez chemikálií, určených k omezení růstu plísní, čímž je zároveň šetrná k životnímu prostředí.
Druhou možností je omítka weber.pas extraClean s progresivním samočisticím efektem, která v sobě spojuje všechny výhody silikonových i silikátových pastovitých omítek. Díky využití unikátních vlastností použitých nanotechnologií se všechny nejdůležitější vlastnosti obou omítek ještě znásobují. Výhodně ji lze použít v lokalitách s velkým a agresivním znečištěním ovzduší, které velmi zatěžuje fasádu. Díky velmi malému podílu organických částic obsažených v omítce vzniká na povrchu omítky vlivem proudění vzduchu jen nepatrný elektrostatický náboj a prach z ovzduší se na povrchu omítky nezachycuje. Omítka je zároveň velmi hydrofobní. Díky tomu zůstává na povrchu fasády minimum vody utvářející dobré živné podmínky pro mikroorganismy. Růstu mikroorganismů zabraňuje i velmi malý podíl organických částí. Použitím samočistící omítky weber.pas extraClean se výrazně prodlužuje životnost fasády a podstatně se snižují náklady na její údržbu.
Trendem poslední doby je také využití principu fotokatalýzy, kdy fotoaktivní částice obsažené v omítce reagují s dopadajícím UV zářením a rozkládají organické nečistoty zachycené na povrchu omítky. Tohoto efektu využívá například omítka weber.pas extraClean active.
Ekologické omítky značky Weber můžete zakoupit například v sítí stavebnin PRO DOMA.
Sledujte násna Facebooku