Jak být dokonalým vánočním hostem?

ŽIVOTNÍ STYL
21.12.17
Přečteno 2964 krát

Zvládněte sváteční návštěvy s grácií a vyhněte se ponorkové nemoci.

Pokud vás příbuzní nebo známí pozvali o svátcích na pár dní k sobě domů nebo na chalupu, sluší se dodržovat několik zásad. Obecně platí to, že je vhodnější projevovat vděk než se nechat nepřetržitě obskakovat. 


Jak se tedy chovat, aby pobyt návštěvy proběhl ke spokojenosti všech a hostitelé vás zase rádi pozvali?

1) Domluvte se dopředu

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Být dobrým hostem je o komunikaci. Asi týden před plánovaným příjezdem napište svému hostiteli e-mail s přibližnými časy příjezdu a odjezdu, o případných potravinových alergiích, a podobně. 


Pokud se zjevíte na prahu dveří v nejméně očekávanou chvíli a oznámíte, že už měsíc nejíte lepek, dostanete hostitele do nezáviděníhodné situace. Zvláště domluva ohledně příjezdu a odjezdu je klíčová, hostitel potřebuje vědět, kolik jídel si má naplánovat, nebo kdy bude mít chvilku pro sebe.

2) Neprotahujte to

V Anglii se říká: hosté jsou jako ryby, vydrží tři dny a zkazí se. I když mají vaši hostitelé velký dům a dostatek ochotných pomocníků, jako optimální se jeví zůstat na tři společná hlavní jídla


I když se vám zpočátku zdá, že čím víc dní strávíte společně, tím líp, zřídkakdy to funguje. Dost pravděpodobně si začnete lézt na nervy. Pokud i přesto plánujete zůstat déle, snažte se být co nejvíc nezávislí. Zajděte si na oběd do blízké hospůdky a dopřejte svým hostitelům chvíli na vydechnutí.

3) Přivezte ten správný dárek

Pokud přijíždíte na několik dní k rodině, sluší se přivést dárky pro všechny členy. Nemusí jít o nic drahého. Co třeba lampion štěstí, který si společně pustíte na zahradě? 


Někdy může být dárek na obtíž, třeba v případě, že přivezete spoustu čokolády někomu, kdo se snaží zhubnout. Nebo velký dort, i když už paní domů jeden upekla. Chybu nikdy neuděláte něčím užitečným jako luxusním tekutým mýdlem nebo voňavou svíčkou (nemluvě o to, že pokud se obdarovaným nebudou líbit, můžou dárek „poslat dál“). 

4) Nabídněte pomoc

Pokud dokážete odhadnou moment, kdy zapnout myčku nebo bez ptaní utřít nádobí, určitě to bude k dobru věci. Nemusí jít jen o pomoc v kuchyni. Můžete nanosit dříví ke krbu, vyvenčit psa nebo minimálně nenechávat své věci a špinavé nádobí ležet po celém domě. 

Přiložte ruku k dílu.

Co se týče nepořádku, ten můžete mít ve svém pokoji. Tam by totiž i hostitelé měli respektovat vaše soukromí. Jiná věc ale je, když odjíždíte – pokoj byste měli dát do takového stavu, v jakém jste ho našli. A nezapomeňte se zeptat, zda máte sundat povlečení. 

5) Dohlédněte na své děti

Děti jsou děti a nemůžete od nich očekávat perfektní chování. Od toho jsou tu rodiče, aby předcházeli případným problémům. Sledujte, jestli vaše děti náhodou nečmárají po zdech, nebo se nepouští do bitky s dětmi hostitelské rodiny. 


Pokud si chcete ráno dopřát ještě pár chvil pod peřinou, děti zabavte, aby na snídani nevyrazily bez vás. Nepřidělávejte zbytečně hostitelům další práci. Když odjíždíte, dohlédněte na to, aby ve vašem pokoji nezbyly použité plenky v odpadkovém koši nebo ovoce zašlapané do koberce.

 

Nejlepší hosté jsou v každém případě ti, kteří mají dobrou náladu a jsou nadšení z toho, že mohou na návštěvě pár dní pobýt. Tedy pokud jejich děti nezboří dům...

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku