Investiční byt a hypotéka

RADÍME
22.12.16
Přečteno 217 krát

Investiční byt neboli byt, který si člověk pořídí s cílem jej ihned začít pronajímat, představuje v očích široké veřejnosti finanční jistotu na blízkou i vzdálenou budoucnost. Ale je tomu opravdu tak?

Někdy je poptávka nižší než nabídka, jindy je tomu obráceně, ale pravda je, že nákup a prodej nemovitostí bude vždycky aktuální. Taková investiční nemovitost znamená pro majitele dlouhodobý finanční příjem a mimo jiné také skvělou jistotu na stáří. V případě nouze se může zapůjčit starším rodičům nebo naopak dospělým dětem. Později se může prodat a za utrženou částku si jeho majitel užívá důchod. Zdá se, že tu jsou pouze samá pozitiva.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

V čem je háček?

Na takový byt si investor obvykle bere hypotéku. To znamená, že měsíční splátku úvěru bude krýt z měsíčního nájmu svého nájemníka. Riziko však nastává v několika případech


1. Nepodaří se sehnat nájemníka včas

Nájemníka pravděpodobně seženete, co když se ale po vypršení roční smlouvy na poslední chvíli nedohodnete na prodloužení a vy budete muset vracet kauci a narychlo shánět nájemníka nového? Pro takové případy se vyplatí mít připravenou rezervu ve výši alespoň jedné měsíční splátky vašeho hypotečního úvěru. 


2. Nájemník neplatí

Pokud si do bytu nastěhujete nájemníka, který po nějakém čase přestane platit, čekají vás pravděpodobně krušné chvíle. Občanský zákoník totiž stojí spíše na jeho straně, a tak vám jeho vystěhování patrně zabere dost úsilí a času, během kterého stále budete muset splácet svou hypotéku a náklady na byt. 


3. Zdražení hypotéky

V dnešní době je možné pořídit si hypotéku s opravdu nízkým úrokem a fixací třeba na pět let. Po pěti letech se však může stát, že ani případné refinancování nezabrání zdražení hypotéky. V případě, že náklady na vaši měsíční splátku budou vyšší než příjem z vašeho pronájmu, budete se muset rozmyslet, zda vám nedělá problém rozdíl mezi těmito částkami doplatit ze svého, nebo nájemníkovi zvýšit nájem, případně začít hledat nájemníka nového s vyšším měsíčním nájmem. 


4. Pokles poptávky

Můžete vlastnit jakkoliv atraktivní byt, ale pokud je momentálně poptávka po nájemních bytech nízká, můžete se stavět na hlavu, ale byt nepronajmete. Alespoň ne za stávající cenu. Pokles poptávky vede k poklesu ceny nemovitostí a vy tak, stejně jako ostatní pronajímatelé, budete muset s cenou nájmu dolů. Náklady na vaši hypotéku však zůstanou stejné. 


5. Další náklady

Může se stát, že vám nájemník poničí zařízení bytu, což si vyžádá nákladné opravy. Znovu bude obtížné nájemníka z bytu vystěhovat a znovu je tato skutečnost spojena s náklady na vaší straně. Totéž se může stát v případě neopatrných sousedů nad vaším bytem, kteří vašeho nájemníka vytopí, nebo jakkoliv jinak poškodí váš byt. V každém případě buďte připraveni na neočekávané náklady spojené s investičním bytem. 

jak vybrat vhodný byt?

Ideálním postupem je propočet očekávaných nákladů a výnosů spojených s investičním bytem. Investor by si měl v první řadě zmapovat terén a porovnat cenu bytů a cenu nájmů v oblasti, ve které chce byt pořizovat. Levné byty se zpravidla nenachází v atraktivních lokalitách, a tak se někdy může stát, že nájemníka, který by byl ochoten platit tolik, aby to pokrylo vaši výši splátky, jen tak neseženete. 


Při výběru lokality je důležitá také její budoucnost. Jedná-li se o moderní část města, ve které je na několik příštích let nachystáno mnoho výstaveb různých projektů, ať už to jsou další byty, sportoviště, školy, obchodní či kulturní domy, máte zaručeno, že atraktivita takové lokality jen poroste. A s ní také hodnota vašeho bytu a do budoucna i výše nájmu, kterou vám bude ochoten zájemce o pronájem zaplatit, aby zde mohl bydlet. Na druhou stranu v případě lokality, kde jsou sice ceny bytů stále poměrně vysoké, ale dochází zde ke společenskému úpadku, dejte rozhodně ruce pryč a poohlédněte se raději po něčem jiném. 


Po zmapování cen potenciálních měsíčních výnosů je potřeba zvážit vaši momentální finanční situaci a určit, o jak vysokou hypotéku můžete požádat. Do investičního bytu se vyplatí investovat vyšší částku na začátku, čímž získáte nižší měsíční splátku hypotéky. Poté si můžete dovolit slevit ze svých nároků na výši nájmu a tím snáze získáte nájemníka.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku