Podnikám a chci hypotéku. Jak na to?

PENÍZE
01.01.17
Přečteno 1325 krát

Zaměstnanci své příjmy doloží snadno. Jak si ale o hypotéku zažádat v případě, že podnikáte?

Pro všechny žadatele v rolích zaměstnanců existuje víceméně jednoduchý postup k dokládání příjmů, podle kterých banka hodnotí jejich schopnost hypotéku splácet. 


Jak je to s OSVČ neboli osobami podnikajícími? 


Ty mají hned několik možností! 


Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Jedním ze základních aspektů, ke kterým přihlíží banka v souvislosti s tím, zda hypoteční úvěr udělí, je bonita klienta. 


Jinými slovy, klient musí prokázat, že je a bude v jeho finančních možnostech hypotéku řádně splácet. 


Zaměstnanci v takovém případě dokládají potvrzení o příjmech. U osob samostatně výdělečně činných je to však o něco komplikovanější.

 

Podnikatel předkládá bance daňové přiznání za minimálně poslední dva roky činnosti, z nějž následně banka vypočítá čistý příjem žadatele.

 

Obtížné to zpravidla mají začínající podnikatelé, jejichž zisky v prvních letech nejsou nijak ohromující, a tak na vyšší hypotéku často nedosáhnou. 


Podobná úskalí však čekají i na zkušenější podnikatele, mnozí z nich si totiž příjmy v daňových přiznáních záměrně snižují, což v konečném výsledku podnikateli spíše uškodí.

 

V případě, že se jako podnikatel chystáte žádat o hypotéku, se vám možná vyplatí svůj příjem v daňovém přiznání spíše navýšit, a to i za cenu vyšších daní a sociálního pojištění. Jaká možnost je pro vás výhodnější, vám poradí hypoteční bankéř ve vaší bance.

 

Jestliže vám banka jako podnikateli žádost o tradiční hypotéku zamítne, můžete využít některé z méně tradičních možností. 


Jednou z nich je například obratová hypotéka, při níž podnikatel dokládá pouze výši obratu svého účtu. Úrokové sazby jsou však pochopitelně vyšší než u tradičních hypoték.


Další možností je pak prokázat příjem pomocí základu daně a dílčího základu daně (rozdíl mezi příjmy a výdaji). Procento obratu, které banky berou v potaz se ale zmenšuje.

Jak ještě může podnikatel zvýšit svoji bonitu?

V případě tradičních hypotečních úvěrů přihlíží banka kromě příjmů také na nutné výdaje žadatele. Proto je zapotřebí, pokud je to možné, odstranit závazky v podobě kreditních karet, kontokorentů a spotřebitelských úvěrů, které mají na celkovou bonitu negativní dopad.


Některé banky na kreditní karty přihlížejí, některé ne. Každá banka má určitý mechanismus, kterým klientovy kontokorenty či kreditní karty promítá do bonity. Postupy jednotlivých bank se v tomto ohledu liší.


V některých případech banka počítá za měsíční náklady žadatele až 5 % částky z kreditní karty, takže je určitě na místě se takových, mnohdy zbytečných, závazků raději zbavit. 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku