Hypotéka pro cizince

PENÍZE
22.09.17
Přečteno 4160 krát

Občané EU ji dostanou celkem snadno, pro ostatní je to složitější.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Podmínky pro poskytování hypoték v Česku se v poslední době sice poněkud zpřísnily, pro většinu Čechů s pravidelným příjmem ale stále není problém úvěr získat. 


Jak jsou na tom cizinci, kteří žijí v Česku? Pro ně může být získání hypotéky komplikovanější. Bez šance ale rozhodně nejsou.

 

Podmínky poskytování úvěrů cizincům se mohou u jednotlivých bank výrazně lišit. Základní podmínkou je ale vždy alespoň přechodný pobyt v České republice, případně manželství s občanem ČR či cizincem s trvalým pobytem v ČR


Každý žadatel musí bance prokázat:

trvalé bydliště nebo povolení k pobytu na území ČR,

- kontaktní adresu na území ČR.

Důležitá je země původu žadatele

Velmi důležitým faktorem při rozhodování o poskytnutí úvěru je země, ze které žadatel pochází, respektive zda je občanem Evropské unie a vybraných zemí Evropského hospodářského prostoru, nebo přichází ze země mimo EU.

 

Země původu banky dělí podle rizikovosti do následujících skupin:

 

-        Česká republika, Slovenská republika

-        Evropská unie a Evropský hospodářský prostor

-        Třetí země

o   relativně bezrizikové země mimo EU a EHS, např. USA, Kanada, Rusko, Čína nebo Austrálie

-        Rizikové země

o   především africké země (např. Maroko, Namibie, Etiopie atd.), země Blízkého východu (např. Omán, Saudská Arábie) a některé asijské státy (Vietnam, Indonésie, Srí Lanka)

Hypotéka pro cizince vyžaduje více papírování, ale není nemožná.

Zatímco pro občany zemí EU není relativně žádný problém hypoteční úvěr v Česku získat, žadatelé z ostatních zemí takovou jistotu nemají. 


Pokud alespoň jeden ze žadatelů má státní příslušnost země mimo EU, musí bance vždy doložit ověřitelný příjem z ČR a celý proces schvalování úvěru se řídí přísnějšími kritérii. Není sice vyloučeno, že jim bude hypotéka schválena, ale vždy záleží na individuálním posouzení situace každého žadatele.

Dalším faktorem, který má vliv na poskytnutí úvěru, je druh víza, kterým žadatel disponuje. V případě občana EU je proto vždy lepší před samotnou žádostí o hypotéku nejprve zažádat o přechodný pobyt, který má každý občan členského státu EU nárok získat kdykoliv.

 

Mezi další faktory ovlivňující udělení hypotečního úvěru cizincům patří:

●      Výše příjmů

●      Země původu příjmů

●      Typ příjmu/pracovní pozice

●      Doba splácení

●      Výše požadované částky

●      Zajištění hypotéky

Důležitá je i země původu příjmů

Kromě původu samotného žadatele hledí banky i na původ jeho příjmů. 


Nejlepší variantou je, pokud se cizinec přistěhoval do ČR a většina jeho příjmů pochází prokazatelně právě odtud. Pokud má navíc ještě zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, kdy má banka jistotu spolehlivosti splácení, má v podstatě vyhráno. Pokud jeho pravidelný příjem plyne ze zaměstnání v jiné zemi, bude muset důkladněji prokazovat jeho výši a původ.

Vysněné nastěhování do nového domu.

Naopak pokud pracuje jako živnostník – ať už v ČR nebo v zahraničí – bude jeho situace poněkud složitější. Při žádosti o úvěr bude muset doložit daňové přiznání z dané země a také prokázat dostatečně vysoké příjmy.

Cizinci musí předložit více dokumentů

Na rozdíl od občanů ČR čeká cizince o něco složitější proces podávání a schvalování žádosti o úvěr. 


Kromě toho, že musí doložit více dokumentů, které musí být navíc všechny soudně přeložené, může banka také například žádat vyšší zajištění úvěru nebo omezit maximální výši úvěru například na 60 % LTV oproti běžně poskytovaným 80 %.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku