Hypoteční slovníček

RADÍME
22.12.16
Přečteno 848 krát

Ztrácíte se ve finančních termínech a cesta k hypotečnímu úvěru se vám zdá trnitá?

Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Podívejte se s námi na jednoduché vysvětlení základních pojmů, které se s hypotékou pojí!


Americká hypotéka – Neúčelový hypoteční úvěr – peníze z americké hypotéky se dají použít na cokoliv, nejen na koupi nemovitosti.


Anuita – Vaše měsíční splátka, kterou budete umořovat svůj dluh vůči bance v podobě hypotečního úvěru. Taková měsíční (anuitní) splátka v sobě obsahuje dvě složky – úmor (část jistiny úvěru, tedy toho, co jste si půjčili) a úrok (odměna bance za zapůjčený kapitál).


Bonita – Schopnost klienta dostát svým finančním závazkům neboli jeho schopnost splácet (úvěruschopnost). Banky právě podle bonity klienta posuzují, zda mu hypotéku poskytnou a zda pro ně není příliš rizikový.


Degresivní splácení – Takový způsob splácení hypotéky, při kterém se měsíční splátka postupně snižuje, a tak zatímco klient ze začátku splácí více, postupem času je jeho splátka stále nižší.


Fixace nebo Fixační doba – Předem sjednaná doba, po kterou vaše úroková sazba u hypotéky zůstane neměnná. Dobu fixace si klient může zvolit sám. Nejnižší možná fixace je jeden rok. Nejčastěji se využívá fixace pětiletá, ale může trvat deset nebo i třicet let.


Hypoteční bankéř – Zaměstnanec banky, který vás provede celým procesem hypotéky. Neslouží jako poradce pro služby u jiných bank.


Hypoteční makléř – Specialista na hypotéky, který vás zcela bezplatně provede celým procesem získávání hypotečního úvěru. Dobrý hypoteční makléř má ve svém portfoliu většinu bank působících na českém trhu, a tak se mu mnohdy povede vyjednat vám nižší úrokovou sazbu, než kdybyste o hypotéku žádali sami u přepážky vaší banky. Hypoteční makléře vyplácí provizně banka, a tak vy neplatíte vůbec nic. Jedná se o zástupce třetí strany.

 

Konstantní splácení – Takový způsob splácení hypotéky, při kterém je výše měsíčních splátek stejná po celou dobu splácení, tzn. fixace na dobu úvěru.


LTV - Loan to value, zjednodušeně řečeno poměr výše půjčky k ceně nemovitosti.


Refinancování – Svou hypotéku můžete tzv. refinancovat. Jinými slovy převést k jiné bance, která vám nabídne výhodnější podmínky. Důvody k refinancování mohou být lepší sazba či služby banky (flexibilita, mimořádné splátky, vedení účtu, navýšení původního rámce úvěru atd...). 


Refixace – Konec období fixace úrokové sazby.


RPSN – Roční procentní sazba nákladů úvěru. Vyjadřuje celkové roční náklady úvěru, a to úroky, poplatky za sjednání a vedení účtu nebo pojištění nemovitosti.


Progresivní splácení – Takový způsob splácení hypotéky, při kterém se měsíční splátka zvyšuje.


Stoprocentní hypotéka – Taková hypotéka, která pokryje 100 % ceny vaší nemovitosti. Ke koupi nemovitosti tak nemusíte mít našetřeny vůbec žádné peníze. Taková hypotéka však od 1. října 2016 již v České republice není možná.


Úroková sazba – Sazba, kterou je hypotéka úročena (říká, kolik klient zaplatí bance navíc). Úrok je součástí měsíční splátky.


Věřitel – Někdo, kdo poskytnul dlužníkovi peníze. V hypotečním případě může vystupovat v roli věřitele banka i nebankovní poskytovatel. V případě nesplácení může věřitel vypůjčenou částku po dlužníkovi vymáhat. 


publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku