Dodejte vaší domácnosti mozek

ŽIVOTNÍ STYL
31.07.17
Přečteno 341 krát

Proč se v 21. století obtěžovat rutinními úkony jako je zatahování žaluzií nebo zhasínání světel?

Zvažujete-li úvěr na byt nebo dům, popřemýšlejte o vybudování chytré domácnosti. Ušetří vám čas a vy si budete moci užívat vysněného bydlení.

Otevřete oči a probudíte se do sci-fi filmu. Zatímco rozespalí kráčíte do kuchyně, byt kolem vás pracuje – roztahují se žaluzie, rozsvěcí se světla, termostat zvyšuje teplotu, rychlovarná konvice sama ohřívá vodu na ranní čaj. Pokud se vám něco nezdá, snadno to napravíte ovladačem, který máte ve svém smartphonu. Tohle není vize budoucnosti, ale realita.

 

Stačí v bytě udělat pár úprav a stane se z něj chytrá domácnost, neboli smart home. Až tedy večer půjdete spát, dveře se samy zamknou, termostat ztlumí teplotu, žaluzie se stáhnou a světla zhasnou. Tedy až na lampičky na nočním stolku. Vaše domácnost přece ví, že si chcete přečíst pár stran v posledním Murakamim.

Ovládejte své bydlení skrze aplikaci pro tablet.

Jak vytvořit smart home?

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Ačkoliv to může vypadat na sofistikovanou rekonstrukci, možností je několik a některé jsou vyloženě snadné. Stačí si třeba koupit jednoúčelovou sadu, která stojí pár tisícovek, vybalit ji z krabice, rozmístit po bytě a zapnout. Takhle jednoduché zařízení má ale nevýhodu – týká se totiž obvykle jen jedné věci, koriguje tak třeba jen alarm nebo termostat, a nedá se rozšiřovat o další zařízení, třeba o chytré žárovky. Na každý systém pak musíte mít samostatnou aplikaci, což nemusí být zrovna komfortní.

 

Pokud chcete vše ovládat přes jednu aplikaci v telefonu nebo tabletu, popřemýšlejte o centrální jednotce. Tu stačí zapojit do elektrické sítě a k vašemu internetovému routeru. Je možné k ní dokupovat další zařízení a vytvořit tak skutečně komplexní chytrou domácnost.

 

Jestliže máte zařízení Apple, můžete využít aplikaci Apple HomeKit, která nepotřebuje žádnou centrální jednotku – tou je totiž váš iPhone, iPad nebo iPod Touch a operační systém iOS. Podmínkou však je, že musíte do domácnosti nakupovat zařízení označená logem Works with Apple HomeKit. Pak můžete vybudovat chytrou domácnost, kterou ovládáte pomocí jediné aplikace.

Představte si domácí pohodu, až budou spotřebiče dělat domácí práce za vás.

Kolik to stojí?

Centrální miniserver pořídíte od deseti tisíc výš, ale celá infrastruktura vás může stát klidně několikanásobně víc. Přikupovat totiž můžete nejrůznější vychytávky. Inteligentní domácnost tak může dokonale chránit vaše bezpečí a díky propojení všech zařízení může okamžitě reagovat – spustit alarm, zavolat vám, vypnout vodu nebo spotřebiče. Když odjedete na dovolenou, díky kamerám uvidíte, co se u vás doma děje a byt bude simulovat vaši přítomnost, aby odradil zloděje.

 

Co vy na to? Chtěli byste žít v chytré domácnosti?

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku