Doba zřízení hypotéky

PENÍZE
06.01.17
Přečteno 2227 krát

Proces vyřízení hypotéky je poměrně zdlouhavý, a tak nepočítejte, že peníze obdržíte do druhého dne. Co vše je potřeba k vyřízení hypotéky a jak dlouho to bude trvat?

Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Zařídit si hypotéku není jen tak a rozhodně to nestihnete za pár dnů. Některé případy se táhnou i déle než měsíc, obvykle však získání hypotečního úvěru zvládnete během dvou, maximálně tří týdnů. 


Ptáte se, proč tak dlouho? Předání požadovaných dokumentů bance, aby mohla začít s procesem schvalování, obvykle trvá dva dny. Zajistit všechny dokumenty v odpovídající kvalitě však může celý proces výrazně protáhnout. Někdy je na vině klient, který se nedrží jasného zadání, někdy naopak přílišná byrokracie a pečlivost bankovní instituce. 


Nejvíce času zabere odhad ceny nemovitosti a s ním spojené papírování, jako například aktuální list vlastnictví, nabývací titul, katastrální mapu, atd. 

Co všechno bude potřeba zajistit?

Celý proces vyřizování hypotéky začíná výběrem vhodné banky. Ten závisí na preferencích klienta, zkušenostech s danou bankovní institucí, nejvýhodnějších podmínkách a také bonitě klienta neboli jeho schopnosti hypotéku splácet. Pokud máte vybranou banku, můžete se pustit do přípravy podkladů a dokumentů. Jejich shromáždění zabere 1 až 2 týdny, a tak s nimi raději neotálejte. 


Seznam dokumentů potřebných k vyřízení hypotéky:

 • platný doklad totožnosti (např. občanský průkaz, řidičský průkaz)
 • snímek z katastrální mapy
 • výpis z katastru nemovitostí
 • nabývací tituly
 • kupní smlouva
 • stavební povolení
 • ocenění nemovitosti
 • potvrzení o vašich příjmech
 • potvrzení o průměrném výdělku ze zaměstnání
 • daňová přiznání
 • výpis z běžného účtu

Až se vám podaří shromáždit veškeré požadované dokumenty, začne schvalovací řízení. To trvá obvykle několik pracovních dnů, v závažnějších a komplikovanějších případech může jít i o celý týden. Pokud však banka najde v doložených dokumentech určité nedostatky, může se celé jednání výrazně protáhnout. 


Jakmile splníte podmínky pro čerpání, definované hypoteční smlouvou, můžete začít využívat peníze. Jednou z takových podmínek je například zapsání na katastr nemovitostí, který také není hotový na počkání


Otálet se nevyplácí

Přesně tedy nelze určit, jak dlouhou dobu zabere proces schvalování hypotečního úvěru. V ideálním případě se vám podaří vyřídit hypotéku do tří týdnů, v případě komplikací však takový proces může zabrat i několik měsíců. Delší dobu zpravidla trvá také vyřizování hypoték na stavbu domu. V takových případech se vyplatí využít pomoc hypotečního bankéře, kterému se zpravidla podaří výslednou dobu o několik dní zkrátit. 


Realitní kanceláře či developeři se také často setkávají s klienty, kteří si vybírají nemovitost na základě nezávazné nabídky od banky. Samotný příslib úvěru však není totéž, co podpis úvěrové smlouvy, a tak když klient, pociťující jistotu slíbených peněz, podepíše kupní smlouvu na nemovitost a složí zálohu, je pak často překvapený, když mu banka nakonec peníze nepůjčí. Cítit se v tomto případě podveden však není na místě. 

Závazek ze strany banky totiž vzniká až podpisem úvěrové smlouvy. Je až zarážející, kolik lidí si sjednává koupi bytu či domu na základě orientační a předběžné informace od své banky. 


Tak či tak se se zřizováním hypotéky rozhodně nevyplácí otálet. A vyhledávat vhodnou banku pár dní před platbou rezervačního poplatku na novou nemovitost je pochopitelně pozdě. 

Tento článek je reklamním sdělením společnosti MONETA Money Bank. 


publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku