Děsí vás blížící se zima? Pořiďte si saunu!

ŽIVOTNÍ STYL
16.11.17
Přečteno 465 krát

Podívejte se, jaké existují možnosti. Vlastní sauna už není výsadou boháčů.

Pravidelné saunování posiluje podle odborníků imunitu a má obecně pozitivní vliv na lidské zdraví. 


Kromě uvolnění svalového a psychického napětí může pobyt v sauně mírnit bolest nebo pomoci při léčbě kožních chorob, revmatismu i artritidy, či při hubnutí a detoxikaci organismu. 


Pravidelné saunování má pozitivní vliv také na zlepšení kvality pleti a na redukci celulitidy. Není proto divu, že si saunu do svého domu či bytu pořizuje čím dál více lidí.

Sauna se hodí třeba do relaxační místnosti.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Ačkoliv by se mohlo zdát, že vlastní sauna není jen tak pro někoho, díky stále se rozrůstající nabídce infrasaun v nejrůznějších cenových kategoriích, si dnes domácí saunování může dovolit téměř každý. 


A nepotřebujete k tomu ani vilu s 10 pokoji – infrasauny se snadno vejdou i do bytu. Proto se na následujících řádcích zaměříme právě na ně.

 

Před koupí by si měl každý pořádně rozmyslet, jakou infrasaunu si chce pořídit, kolik do ní chce investovat a jaké funkce od ní očekává. Ty nejčastější otázky vám zodpoví následující řádky.

Jak funguje infrasauna?

Infrasauna funguje na principu infračervených paprsků, díky čemuž neprodukuje páru a nezahřívá své okolí. Je vhodná pro všechny, kterým vadí příliš vysoké teploty či parné prostředí ve finské sauně. V infrasauně se teplota pohybuje mezi 40 a 60 °C. 

Nedochází zde k žádnému extrémnímu pocení ani ochlazování, člověk si jen užívá 30-45 minut rovnoměrného tepla. Díky tomu mohou být infrasauny, po konzultaci s lékařem, vhodné i pro osoby, které nemohou ze zdravotních důvodů využívat klasické sauny.

Infrasauna se hodí pro ty, kterým vadí příliš vysoké teploty v klasické finské sauně.

Jakou velikost zvolit?

Při volbě velikosti infrasauny musíte samozřejmě brát v potaz především prostorové možnosti vašeho domu či bytu. Pokud chcete saunu pro více lidí, měl by být prostor pro jednu osobu v sauně minimálně 1,4 krychlového metru. Alespoň jeden vodorovný rozměr by se měl blížit dvěma metrům, aby si člověk mohl v sauně i lehnout. 

Před vstupem do sauny se umyjte mýdlem a poté tělo osušte, abyste dovnitř nevnesli nadbytečnou vlhkost.

Kam saunu umístit?

Také při výběru umístění rozhodují především prostorové možnosti vašeho bytu či domu. Díky tomu, že nejsou náročné na odvětrávání ani nezahřívají své okolí je můžete postavit v podstatě kamkoliv v dosahu elektřiny, přičemž drtivé většině infrasaun stačí klasická 230V zásuvka.

 

Na trhu najdete i minisauny o rozměrech od 1 x 1,3 metru, které se bez problémů vejdou do volného prostoru o velikosti šatní skříně. Nejčastěji se infrasauny umisťují do volného rohu v koupelně, do chodby anebo klidně i do ložnice. 

Kolik do sauny chcete investovat?

Zde záleží především na druhu sauny, kterou si chcete pořídit. Malou infrasaunu pro jednu osobu pořídíte už kolem 15 tisíc korun, infrasauny pro 2 osoby startují zhruba na 18 tisících, větší infrasauny pak začínají na cenách kolem 29 tisíc korun.

Po ochlazení si dopřejte odpočinek na 15 až 20 minut a pak můžete navázat dalším opakováním. Doporučují se alespoň tři opakování.

Na jakou výbavu vsadit?

Neoblíbenějším a také nejrozšířenějším materiálem infrasaun je hemlock (kanadský jedlovec). Toto dřevo je extrémně stabilní, nekroutí se a je imunní vůči tvorbě a množení mikroorganismů. Topidla infrasaun volte nejlépe karbonová. Jsou energeticky úsporná, bezpečná, rychle a efektivně prohřívají organismus a umí rovnoměrně rozložit teplo.

 

Velmi žádané jsou také infrasauny se zabudovaným ionizátorem. Ten zlepšuje kvalitu vzduchu, odstraňuje bakterie a viry, zmírňuje astma, alergie i onemocnění dýchacích cest. Pomáhá též zlepšit paměť a uvolnit mysl.

Základem sauny je kvalitní dřevo.

Výrobci však myslí I na vychytávky, kterými si pobyt v infrasauně maximálně zpříjemníte. Mezi nejoblíbenější patří rozhodně rádiový panel s možností přehrávat hudbu z externího zdroje (např. MP3 přehrávače). Za zvuku oblíbených písní bude váš ozdravný relax ještě pohodovější. 

Jaké jsou energetické nároky vybrané sauny?

Infrasauny jsou rovněž saunami s nejmenší spotřebou. Průměrná spotřeba pro 2 osoby je zhruba 2 kWh, tedy při aktuální průměrné ceně 3,79 Kč za 1 kWh vás hodina vyjde na necelých 8 korun. Pokud porovnáte tyto částky s cenami vstupů do veřejných saun, zjistíte, že při pravidelném využívání se vám počáteční investice do koupě vlastní infrasauny velmi rychle vrátí.


Přečtěte si rady odborníka, který vám v tomto článku prozradí, jak se správně saunovat.

 

Pořídili byste si saunu domů, nebo vám to přijde jako zbytečný luxus? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích nebo na Facebooku.


publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku