Co může ovlivnit splácení?

PENÍZE
25.08.17
Přečteno 435 krát

Nabudete dědictví nebo ztratíte práci. Jaké změny vás mohou při splácení hypotéky potkat?

Každá životní situace pak může mít svůj dopad schopnost splácet či úvěr jako takový. Banky však jsou však v rámci možností na změny připraveny, není se tak čeho obávat. Jaké situace mohou nastat a jak je vzhledem k hypotéce řešit?

Po bezproblémovém a klidném splácení můžou přijít nečekané události. Často nejde o už z podstaty věci příjemnou situaci, řešení se však nemusíte bát. Velmi častou „změnou“ je kupodivu předčasné splacení úvěru. „Klienti si na počátku často berou hypotéky, jejichž splatnost je stanovena na nejčastěji na 25 let. Vzhledem k tomu, že na hypotéku často dojde okolo třicátého roku života, tak v průběhu splácení nabydou nějaké dědictví a poté prostřednictvím peněz, které z prodeje takto získaného majetku utrží, svůj dluh předčasně splatí,“ vysvětluje tuto situaci bankéř z Moneta Money Bank David Tregler.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Nejlépe, když končí fixace

Pokud chcete hypotéku předčasně splatit, udělejte to nejlépe v době, kdy končí fixace. A také o tom banku řádně a včas informujte. Nejlépe písemně a minimálně 30 dní před koncem fixačního období.


Díky Zákonu o spotřebitelském úvěru došlo k omezení poplatků za předčasné splátky a klient může vždy měsíc před výročním uzavřením smlouvy splatit až 25 % hypotéky. Tuto možnost některé banky nabízely již v minulosti jako benefit, nyní ji však musejí poskytovat automaticky. 


Konec fixace je optimální doba i pro další situaci – když potřebujete či chcete nemovitost, kterou jste si pořídili na hypotéku prodat. Pokud je právě toto pro vás aktuální, přečtěte si nedávný článek Prodej nemovitosti s hypotékou.

Nenechte se zaskočit ztrátou zaměstnání

Ztráta práce

Co když přijdete o práci? Každopádně banku kontaktujte co nejdříve. Můžete se dohodnout na odkladu splácení. Banka vám na několik měsíců odloží splátky jistiny. Úroky však budete muset platit dál. Pro tyto případy se nabízí již při sjednání hypotéky pojištění schopnosti splácet, může zahrnovat pracovní neschopnost i ztrátu zaměstnání. 


Pokud byste potřebovali splátku snížit dlouhodobě, můžete počkat na konec fixace a prostřednictvím prodloužení doby splatnosti si splátku o něco ponížit. Na druhou stranu ovšem prodloužení splatnosti také ve většině případů znamená, že celkově více přeplatíte.

V procesu stavby je klíčová připravenost na nepřízeň počasí

Rozvod, či nepřízeň počasí

V případě, že jeden z manželů bude chtít zůstat v bytě či domě s hypotékou a bude mít dostatečný příjem, může úvěr splácet sám. Pokud by jeho plat nestačil, může k žadateli přistoupit spoludlužník, třeba nový partner. Druhý z manželů se nechá vyplatit a z dluhu vyvázat. „Častým řešením této situace je však opět prodej nemovitosti“ říká David Tregler.


Co by se ještě mohlo stát? Další ne zrovna příjemnou situací je, kdy na nemovitosti, na které vázne zástava, dojde k nějakému poškození vlivem živlů. Pro případ, že byste vyhořeli či váš dům vyplavila voda, máte naštěstí sjednáno pojištění nemovitosti, které je podmínkou pro schválení hypotečního úvěru. Pak záleží na výši škody, menší škody budete řešit přímo s pojišťovnou.


Pokud bude  poškození velké zásadní vliv na hodnotu nemovitosti, vstupuje do jednání i banka. Peníze z pojišťovny přijdou na účet banky a ta pak postupně uvolňuje prostředky na opravy. Co zůstane po uspokojení pohledávky banky, dostanou dlužníci.

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku