Co čeká hypotéky v 2017?

PENÍZE
30.12.16
Přečteno 310 krát

Začátkem prosince začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru a z velké části se týká také hypoték. Pojďte se s námi podívat na zásadní změny, které se můžou týkat i vás.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Posledních několik let úrokové sazby meziročně stabilně klesaly. V roce 2016 jsme se dostali na rekordně nízkou úrokovou sazbu, která podpořila opravdový boom hypotečních úvěrů. Převis poptávky po nemovitostech a nízké sazby hypoték vedly k nadhodnocení cen nemovitostí, a tak není divu, že tato situace zaujala centrální banku. 

Není to tak dávno, co podobný sled událostí odstartoval za mořem americkou hypoteční krizi, která později vyústila v celosvětovou finanční krizi. A tak se v průběhu loňského roku rozhodla Česká národní banka k určitým opatřením omezujícím hypoteční úvěry. Od 1. října 2016 zrušila stoprocentní hypotéky, v březnu letošního roku skončí i ty 95%. Od dubna 2017 tak žadatelé o hypotéku budou muset našetřit minimálně 10 % z ceny nemovitosti. 

Proč byly hypotéky omezeny? 

Díky nízkým úrokovým sazbám na hypoteční úvěr dosáhli i méně bonitní zájemci, kteří si právě v souvislosti s nízkým úrokem mohli dovolit splácet hypotéku, na vysněné vlastní bydlení. Jenže po uplynutí jejich fixační doby budou dost možná úrokové sazby o mnoho vyšší, a tak by se daný dlužník, potažmo celá jeho rodina dostala do výrazných finančních problémů.


Proti těmto klientům chrání centrální banka všechny komerční banky na českém trhu. V případě většího množství výše popsaného typu dlužníků, by se tak banka mohla dostat do svízelné situace, kdyby jí najednou přestala celá řada z nich splácet.


I kdyby totiž dané nemovitosti dlužníkům zabavila a prodala je, cena by nemusela být tak vysoká jako původní výše vypůjčené částky. 

Hypotéku nedostane každý

Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru, by si banky měly své klienty vybírat pečlivěji. Pokud tedy máte zájem žádat během letošního roku o hypoteční úvěr, budete muset dokázat, že jste bonitním klientem. V nejlepším případě tedy přijít s co největším obnosem našetřených peněz (doporučuje se ideálně 20 % z hodnoty nemovitosti) a co nejmenšími finančními závazky. Počet hypoték na vlastní bydlení i investiční nemovitosti se tedy letos velmi pravděpodobně sníží. 

Banka pečlivě zváží, zda si hypotéku můžete dovolit 

Banky mají nyní povinnost ještě pečlivěji ověřovat bonitu žadatele, aby omezily svá rizika ve formě budoucího nesplácení dluhu.


Utrum nastal také úvěrům zvaným „obratovky“, kdy OSVČ dokazovala své příjmy na základě obratu v daňovém přiznání, nikoliv ze základu daně. Pro podnikatele s vysokými daňovými paušály se tak možnost hypotečního úvěru značně ztížila. 

Daň nově platí kupující

Nové zákonné opatření platné od listopadu loňského roku stanovuje také změnu v dani z nabytí nemovitosti. Ta činí 4 % a nově ji platí kupující, a tak spolu s dubnovým zavedením 90% hypotéky bude muset zájemce o vlastní bydlení získat 14 % z její ceny jiným způsobem než hypotékou.

Předčasné splacení nově bez sankcí

Nový zákon umožňuje na rozdíl od minulých let také bezplatně předčasně splatit část hypotéky. Jednou ročně, měsíc před dnem výročí uzavření smlouvy, tak můžete předčasně splatit až pětadvacet procent z výše spotřebitelského úvěru, a to i mimo termín konce fixačního období.  


V této souvislosti jsme na trhu již v prosinci 2016 zaznamenali mírný nárůst úrokových sazeb, jímž se banky chrání před ztrátou úroků, i když to v této době nevypadá tak, že by Češi chtěli nějak výrazně předčasně splácet své úvěry.


Pokud jste si však nestihli pořídit své vlastní bydlení v roce 2016, není třeba se ničeho obávat. Sazby v roce 2017 se sice zvýší, ale z důvodu konkurenčního boje mezi bankami jen o několik desetin. Odborníci dokonce předpovídají, že by rok 2017 mohl být druhý nejúspěšnější (2016 se bude překonávat jen těžko), co se týče finančního objemu hypoték v celé historii České republiky. 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku