Byt u moře už za 2 miliony

ŽIVOTNÍ STYL
07.09.17
Přečteno 4908 krát

Prázdninovou nemovitost v zahraničí pořídíte i na hypotéku.

Koupě bytu nebo domu v Chorvatsku, Španělsku nebo třeba Rakousku už dávno není jen výsadou českých milionářů. Vzhledem k vývoji realitních trhů v zahraničí to může být rozumná a celkem dostupná investice


Podívejte se, za kolik lze pořídit bydlení v oblíbených letních destinacích a jak jej financovat pomocí hypotéky.

Ještě před lety byl dům u moře považován za nedostupný luxus, který si v Česku mohl dovolit málokdo. Dnes ale podle odhadů realitních kanceláří vlastní nějakou nemovitost v zahraničí desítky tisíc Čechů


Dlouhodobě nejoblíbenějšími zeměmi jsou Rakousko a Chorvatsko následované Španělskem, Itálií a Francií. V letošním roce zaznamenaly realitní kanceláře také růst zájmu o nemovitosti v Bulharsku.

Proč se vyplatí volit tuto cestu:

- je to alternativní možnost investování svých úspor,

- můžete jezdit na dovolenou takzvaně do svého,

- další zdroj příjmu - vydělávat se dá na dlouhodobých pronájmech místním obyvatelům ale i krátkodobých pronájmech třeba přes oblíbenou platformu Airb'n'b.


Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Apartmán v Chorvatsku koupíte na českou hypotéku

Ačkoliv většina kupců platí nemovitost z vlastních zdrojů, v poslední době roste i podíl těch, kteří ji financují pomocí hypotéky. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, můžete si vybrat, jestli si hypotéku vezmete v Česku, nebo raději v zemi, kde nemovitost kupujete.

Výhodou hypotéky od české banky jsou stále ještě přívětivé úrokové sazby a to, že budete při žádosti posuzování úplně stejně, jako byste si úvěr brali na dům nebo byt v Česku. 


Musíte ale splnit jednu podmínku navíc: nemovitost, kterou použijete jako zástavu, musí být na území České republiky. To znamená, že nemůžete ručit kupovanou nemovitostí, jako je to běžné při nákupu nemovitostí v Česku.

Co takhle prázdninové sídlo na chorvatském pobřeží?

Pokud si budete hypotéku brát v zahraničí, počítejte s mnohem přísnějším posuzováním vaší bonity a s administrativně složitějším procesem schvalování úvěru. 


Zahraniční banka k vám bude přistupovat v podstatě stejně, jako přistupují české banky k cizincům, kteří žádají o hypotéku v Česku. 


To znamená, že bude zkoumat:

- vaše občanství,

- formu pobytu v dané zemi, 

- a také výši a zdroje vašich příjmů. 


Samotné zajištění úvěru pak probíhá formou zástavy kupované nemovitosti v dané zemi. Úrokové sazby a také poplatky spojené s vyřízením hypotéky se v jednotlivých zemích liší a často jsou vyšší než v Česku

Prázdninový apartmán už za 2 miliony

A kolik takový byt na pobřeží nebo v Alpách stojí? 


Záleží na zemi, lokalitě, stáří i velikosti.  Menší apartmány (1kk nebo 2kk s rozlohou kolem 60 metrů čtverečních) v přímořských oblastech můžete sehnat už za méně než 2 miliony korun. 


Podle realitních kanceláří je ale největší poptávka po nemovitostech spadajících do střední cenové hladiny, jejichž ceny se v závislosti na zemi pohybují v rozmezí 150 až 350 tisíc eur (4 - 9 milionů korun).

Podívejte se, za kolik můžete letní bydlení pořídit v Chorvatsku, Španělsku a Rakousku:

Chorvatsko

V Chorvatsku se stejně jako všude jinde ceny nemovitostí odvíjí především od lokality. 


Mimo hlavní turistická centra, třeba ve Vodicích nebo Ninu, seženete starší apartmán, který je přímo u moře a má rozlohu zhruba 60 metrů čtverečních, za 80 - 100 tisíc eur, tedy zhruba za 2 – 2,6 milionu korun. Na Makarské riviéře už ale za podobný apartmán dáte minimálně 150 tisíc eur.