Prázdninovou nemovitost v zahraničí pořídíte i na hypotéku.
Koupě bytu nebo domu v Chorvatsku, Španělsku nebo třeba Rakousku už dávno není jen výsadou českých milionářů. Vzhledem k vývoji realitních trhů v zahraničí to může být rozumná a celkem dostupná investice.
Podívejte se, za kolik lze pořídit bydlení v oblíbených letních destinacích a jak jej financovat pomocí hypotéky.
Ještě před lety byl dům u moře považován za nedostupný luxus, který si v Česku mohl dovolit málokdo. Dnes ale podle odhadů realitních kanceláří vlastní nějakou nemovitost v zahraničí desítky tisíc Čechů.
Dlouhodobě nejoblíbenějšími zeměmi jsou Rakousko a Chorvatsko následované Španělskem, Itálií a Francií. V letošním roce zaznamenaly realitní kanceláře také růst zájmu o nemovitosti v Bulharsku.
Proč se vyplatí volit tuto cestu:
- je to alternativní možnost investování svých úspor,
- můžete jezdit na dovolenou takzvaně do svého,
- další zdroj příjmu - vydělávat se dá na dlouhodobých pronájmech místním obyvatelům ale i krátkodobých pronájmech třeba přes oblíbenou platformu Airb'n'b.
Hypoteční kalkulačka
Spočítat
Spočítat
Spočítat
Rádi vám
poradíme po telefonu
Výhodou hypotéky od české banky jsou stále ještě přívětivé úrokové sazby a to, že budete při žádosti posuzování úplně stejně, jako byste si úvěr brali na dům nebo byt v Česku.
Musíte ale splnit jednu podmínku navíc: nemovitost, kterou použijete jako zástavu, musí být na území České republiky. To znamená, že nemůžete ručit kupovanou nemovitostí, jako je to běžné při nákupu nemovitostí v Česku.
Co takhle prázdninové sídlo na chorvatském pobřeží?
Pokud si budete hypotéku brát v zahraničí, počítejte s mnohem přísnějším posuzováním vaší bonity a s administrativně složitějším procesem schvalování úvěru.
Zahraniční banka k vám bude přistupovat v podstatě stejně, jako přistupují české banky k cizincům, kteří žádají o hypotéku v Česku.
To znamená, že bude zkoumat:
- vaše občanství,
- formu pobytu v dané zemi,
- a také výši a zdroje vašich příjmů.
Samotné zajištění úvěru pak probíhá formou zástavy kupované nemovitosti v dané zemi. Úrokové sazby a také poplatky spojené s vyřízením hypotéky se v jednotlivých zemích liší a často jsou vyšší než v Česku.
A kolik takový byt na pobřeží nebo v Alpách stojí?
Záleží na zemi, lokalitě, stáří i velikosti. Menší apartmány (1kk nebo 2kk s rozlohou kolem 60 metrů čtverečních) v přímořských oblastech můžete sehnat už za méně než 2 miliony korun.
Podle realitních kanceláří je ale největší poptávka po nemovitostech spadajících do střední cenové hladiny, jejichž ceny se v závislosti na zemi pohybují v rozmezí 150 až 350 tisíc eur (4 - 9 milionů korun).
Podívejte se, za kolik můžete letní bydlení pořídit v Chorvatsku, Španělsku a Rakousku:
V Chorvatsku se stejně jako všude jinde ceny nemovitostí odvíjí především od lokality.
Mimo hlavní turistická centra, třeba ve Vodicích nebo Ninu, seženete starší apartmán, který je přímo u moře a má rozlohu zhruba 60 metrů čtverečních, za 80 - 100 tisíc eur, tedy zhruba za 2 – 2,6 milionu korun. Na Makarské riviéře už ale za podobný apartmán dáte minimálně 150 tisíc eur.