Dali jsme dohromady výhody a nevýhody obou možností. Jak se rozhodnete?
Zvažujete, zda využít služby banky a investovat do vlastního bydlení, nebo se vám jako výhodnější možnost jeví zůstat v pronájmu?
Pojďme se podívat, co byste měli při rozhodování zvážit.
Hypoteční kalkulačka
Spočítat
Rádi vám
poradíme po telefonu
Pokud už nějakou dobu bydlíte v nájmu, dokážete snadno spočítat, kolik peněz jste za tu dobu „utopili“ v pronajatém bydlení.
Měsíční nájemné totiž putuje majiteli bytu, a tak peníze, které byste v jiném případě mohli jakkoliv investovat, pouze utápíte v něčem, co není a nikdy nebude vaše.
Hypotéka je sice celoživotní finanční závazek a v momentě jejího schválení si můžete být jisti, že budete muset po dobu dalších třeba 30 let chodit do práce a vydělávat dostatek peněz na to, abyste ji mohli měsíčně splácet.
Na druhou stranu však investujete peníze do něčeho, co je vaše. Byt či dům budete moci prodat, pronajmout, nakládat s ním jako s vlastním majetkem, a to dokonce i po čas splácení hypotéky, což řada lidí neví.
Podívejte se na výhody a nevýhody obou možností:
Pronájem nebo hypotéku? Shrnuli jsme to pro vás výhody a nevýhody.
Pokud si tedy jednoduchou matematikou spočítáte, že měsíční náklady na hypotéku jsou, dejme tomu, jen o pár tisícovek vyšší než váš měsíční nájem, dává smysl se o získání hypotéky pokusit.
Důležitý je také věk a životní fáze, kterou právě procházíte. Pro mladý pár, který spolu žije teprve pár měsíců, nemá stálé zaměstnání a teprve začíná žít dospělý život, je samozřejmě lepší získat zkušenost se vzájemným soužitím prostřednictvím nájmu.
Česká republika je co se týče počtu lidí, kteří bydlí ve vlastním, poměrně unikátní. V nájmu žije pouze 20 % obyvatel. Opačným extrémem je třeba Německo, kde je podíl vlastního bydlení vůči nájmu téměř půl napůl. Jak na tom jsou další Evropské země najdete ve studii Eurostat
I v případě páru, který spolu žije již několik let, je potřeba důkladně zvážit, zda jste ochotni přijmout takový finanční závazek, jakým bezpochyby hypotéka je.
V případě rozchodu či rozvodu je hypotéka i dům či byt nakoupený na ni vaším společným majetkem, potažmo závazkem, zatímco v případě nájmu se stačí „jen“ vystěhovat. I to se ale dá řešit.
Ve vlastním bydlení jste sami sobě pánem.
Nelíbí se vám oddělená koupelna s toaletou? Můžete probourat stěnu a obě místnosti propojit.
Můžete rekonstruovat, přemalovat stěny, zateplit celý dům, vyměnit okna nebo i pronajmout třeba volný pokoj na Airbnb, aniž byste museli někoho žádat o svolení.
Na druhou stranu, když bydlíte v pronájmu, máte jistý komfort. Porouchala se vám pračka nebo sporák, které vám poskytuje váš domácí? Drobné opravy sjednaného zařízení hradí právě majitel, takže vás to nebude stát ani korunu.
Sledujte násna Facebooku