Boříme 7 mýtů o hypotékách

PENÍZE
28.02.17
Přečteno 222 krát

Myslíte si, že pochopit hypotéku je složité a nevíte, odkud začít? Podívejte se na sedm nejčastějších mýtů, ve které mnozí lidé v souvislosti s hypotečními úvěry věří. Nejsou však pravdivé.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

1. Hypotéka je zlo

Sen o vlastním bydlení žije většina z nás, jen zlomek lidí však dokáže na vlastní byt či dům našetřit ze svého platu. Těm ostatním pomáhá jejich sny plnit hypotéka. I když mnohým lidem připadá představa zadlužit se na dlouhých třicet let nepředstavitelná, v řadě případů je mnohem výhodnější, než poctivé dlouhodobé šetření na vlastní nemovitost, nebo utrácení peněz za podnájmy. 


2. Hypotéku dostane téměř každý

To už dávno není pravda. Především v důsledku americké hypoteční krize, která ochromila před několika lety světovou ekonomiku, už si banky po celém světě raději dávají dobrý pozor, komu nakonec peníze skutečně půjčí. O tom, zda hypotéku dostanete, rozhoduje vaše schopnost splácet, neboli vaše bonita. Dále také vaše finanční minulost, záznamy v registrech dlužníků a vaše současná a předpokládaná finanční situace. 


3. Je výhodné splatit hypotéku co nejdříve

Je pochopitelné, že pokud vyděláte nebo zdědíte větší objem peněz, může vás lákat co nejrychleji se zbavit měsíčních splátek. To však pro vás nemusí být nejvýhodnější řešení. Pokud budete chtít splatit hypotéku dříve, ujistěte se, zda po vás banka nebude chtít poplatky za mimořádné splátky případně celé doplacení úvěru. Zvažte také, zda by se vám spíše nevyplatilo nadbytečné finance chytře investovat. Úrokové sazby u hypoték jsou totiž stále dost nízké, tudíž není tak těžké najít způsob investování, u nějž bude naopak úrok vyšší. Díky investici si tak můžete snadno vydělat nejen částku, kterou platíte bance za úroky na hypotéce, ale ještě něco navíc. Pokud se v investování moc neorientujete, klidně si nechte v bance poradit - bankovní poradce vám snadno najde způsob, který se vám vyplatí, aniž by vám přinesl zbytečné starosti.  


4. Nepotřebuji žádnou rezervu

Většinou se vyplatí pár měsíců počkat a našetřit si dostatečnou rezervu – doporučuje se 3 až 6 měsíčních platů.  Tu pak můžete využít v případech náhlých životních situací, kdy nebudete moci daný měsíc zaplatit splátku hypotečního úvěru. Mez takové situace patří například náhlý odchod ze zaměstnání, dlouhodobá nemoc, nebo úraz vedoucí k invaliditě. Žít s hypotékou a bez finanční rezervy je poměrně vysoký hazard. 


5. Hypoteční bankéř je jen další druh finančního poradce

Ano i ne. Hypoteční bankéř pochopitelně plní roli finančního poradce se zaměřením na hypotéky, rozhodně ale ve svých klientech nevidí jen peníze. Provizi všem poradcům – interním i externím – platí vždy banka, a klient by poradci neměl platit ani korunu.


6. Mám nárok na úrokovou sazbu z reklamy

Lákavé slůvko „od“, kterým se v reklamních spotech ohání většina českých bank je značně zavádějící. Na takovou úrokovou sazbu dosáhnete jen při určitých podmínkách, které jsou v bankovních dokumentech popsány jako „reprezentativní příklad“. V ostatních případech vám banka nabídne o něco vyšší úrokovou sazbu.


7. U hypotéky je potřeba pohlídat tolik věcí, že se v tom nikdy nevyznám

Stačí sledovat naše webové stránky hypotéka.cz a my vás přesvědčíme o tom, že hypotéce může porozumět úplně každý!
publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku