5 věcí, na co si dát pozor při koupi bytu

RADÍME
26.09.17
Přečteno 6748 krát

Lokalita, rozloha, dispozice, vybavení, cena. Co dalšího brát v potaz?

Kde se byt nachází, jak je velký, uspořádaný, vybavení a kolik stojí. To jsou faktory, které při koupi bytu řeší většina z nás. 


Existují ale i jiné věci, na které byste si měli dávat pozor. A to především právní záležitosti spojené s vámi vyhlédnutou nemovitostí. 


Na co konkrétně byste si měli dát pozor, pokud se rozhodnete koupit starší byt? 


Sepsali jsme pro vás 5 nejdůležitějších věcí.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

1. Stav bytu

Stav bytu je to první a nejpodstatnější, na co je třeba se zaměřit poté, co si vyhlédnete váš budoucí domov. 


Vždy je dobré si ještě před podpisem rezervační či jakékoliv jiné smlouvy přizvat do bytu stavebního odborníka, který objektivně posoudí technický stav bytu. 


Kromě posouzení technického stavu vás také upozorní na slabá místa bytu a s nimi související další nutné výdaje nad rámec kupní ceny, které budete muset v blízké době vynaložit.

 

„Odborné posouzení stavu bytu je zajisté investice, která se nám vyplatí. Odborník je schopen odhalit i vady, kterých bychom si sami často ani nevšimli a objevili je třeba až po nastěhování,“ říká advokátka Mgr. Jana Roubalová. 


„Je také dobré zaměřit se i na stav celého bytového domu a společných částí – tedy například stav střechy, oken, zateplení, výtahu nebo společných chodeb. Nebojte se ptát na všetečné otázky, jako kolik má společenství vlastníků naspořeno v tzv. fondu oprav nebo jaké rekonstrukce se z tohoto fondu v budoucnu plánují,“ dodává.

 

Vedle technického stavu bytu si určitě prověřte také právní stránku bytu.

Před koupí je třeba byt prověřit.

2. Dluhy po předchozím majiteli

Pokud kupujete nemovitost, kterou už před vámi vlastnil někdo jiný, je vždy důležité si prověřit, jestli vám předchozí majitel nenechal nechtěné dědictví v podobě dluhu na energiích nebo službách


Pokud předchozí majitel či nájemce bytu nějaké dluhy na elektřině, plynu nebo vodě má, může vám to pěkně zkomplikovat život. Poskytovatelé totiž v případě neuhrazeného dluhu odmítají znovu zapojit nebo převést odběry energií na nového vlastníka nemovitosti, a tomu tak obvykle nezbývá nic jiného, než dluh zaplatit. 


Často se ale nejedná o dluhy v řádu několika stovek korun – neuhrazené platby se mohou vyšplhat až k desetitisícům korun a koupi bytu tak kupujícímu značně prodražit.

 

Už před podpisem rezervační či jakékoliv jiné smlouvy je proto nezbytné prověřit, že neexistují žádné neuhrazené účty za výše uvedené služby. 


V případě koupě bytu v bytovém domě je třeba obrátit se jak na jednotlivé poskytovatele energií, tak na společenství vlastníků jednotek nebo na bytové družstvo, které řeší rozúčtování společných služeb, jako je odvoz odpadu, fond oprav apod. Může se totiž stát, že prodávající zanechal dluh nejen u poskytovatele služeb, ale také právě u společenství vlastníků jednotek.

3. Náklady spojené s bytem

Zejména ve starších nezateplených bytech bývají náklady spojené s užíváním bytu poměrně vysoké, a to často i dvou a vícenásobné oproti nákladům v novostavbách. Proto je dobré hned při první prohlídce bytu žádat o předložení tzv. evidenčního listu k bytu a vyúčtování elektřiny, případně plynu, a s výší plateb se seznámit.

 

„Zvláště pokud kupujeme byt na hypotéku, je toto další podstatná položka, kterou budeme muset každý měsíc vynaložit. Může se stát, že nás měsíčně byt ve starém panelovém domě, kde se hradí vysoké částky do fondu oprav, vyjde včetně splátky hypotéky na stejnou částku jako o něco dražší byt v novostavbě, kde jsou ale ostatní náklady podstatně nižší,“ upozorňuje Roubalová.

4. Rezervační smlouva a úhrada rezervačního poplatku

Rezervační smlouva a úhrada rezervačního poplatku je dnes už běžnou součástí realitních transakcí. 


Solidní realitní kanceláře většinou umožňují zájemcům složit rezervační poplatek do advokátní úschovy s tím, že realitní kanceláři se tento poplatek vyplatí až po podpisu kupní smlouvy, ideálně až po provedení vkladu vlastnického práva kupujícího do katastru nemovitostí.

 

Rezervační smlouva by v každém případě měla být trojstranná – to znamená, že jejím účastníkem by měl být též sám prodávající


Varianta, kdy rezervační smlouva je sice trojstranná, avšak za prodávajícího ji podepisuje realitní makléř v plné moci, přitom není úplně ideální. Lepší je osobní účast všech zúčastněných stran.

Dejte pozor na smlouvy.

„Minimálně by v rezervační smlouvě měly být přesně nastaveny podmínky, za nichž rezervační poplatek „propadá“ realitní kanceláři a prodávajícímu jako smluvní pokuta a kdy se naopak vrací kupujícímu,“ vysvětluje Roubalová. 


„Typicky tohoto ustanovení ve smlouvě kupující využije ve chvíli, kdy se před uzavřením samotné kupní smlouvy objeví v bytě nějaké další skryté vady či zaviní-li prodávající jakýmkoliv způsobem nějakou překážku bránící koupi,“ doplňuje.

5. Smluvní dokumentace

Návrh smluvní dokumentace standardně připravuje přímo realitní kancelář, často ve spolupráci se svými spolupracujícími právníky či advokáty


Takové smlouvy jsou podstatně kvalitnější a pamatují na více možných situací, než pokud si je připravuje sám realitní makléř či dokonce přímo kupující nebo prodávající podle různých vzorů stažených z internetu.

 

„Smluvní dokumentaci určitě není radno podceňovat a důrazně doporučuji nechat si ji zkontrolovat advokátem, což může do budoucna ulehčit mnoha sporům a nejasnostem. Co se týče úschovy peněz, doporučuji zvolit úschovu advokátní, notářskou či bankovní, nikoliv úschovu u realitní kanceláře,“ podotýká Roubalová.

 

publikováno redakci hypoteka.cz

Naším cílem je vám pomáhat dělat správná finanční rozhodnutí při tak důležitém životním okamžiku, jako je pořízení vlastního bydlení.

Sdílet článek na:

Potřebujete více informací?

nebo

nás kontaktujte zdarma na telefonním čísle 800 212 220

Sledujte násna Facebooku