3 tipy, jak dobře zabezpečit svůj dům či byt

ŽIVOTNÍ STYL
19.02.18
Přečteno 1870 krát

Víte, jaká ochrana je potřeba, aby ji uznala pojišťovna?

Vybavení interiéru, barva fasády či vchodových dveří… Většinou vše vybíráme dlouze a s pečlivostí. Ale co zabezpečení domova? Paradoxně výběru klíčových prvků, které mají odradit nezvané hosty, buď příliš času nevěnujeme, nebo si je "pro jistotu" vůbec nepořídíme.

Hypoteční kalkulačka Spočítat Spočítat Spočítat Rádi vám poradíme po telefonu

Valná většina lidí se spokojí pouze s dočasným řešením. K adekvátnímu zabezpečení k dané nemovitosti a lokalitě tak často vůbec nedojde – pokud není člověk konfrontován s negativní zkušeností. Pak už je ale mnohdy pozdě. Je to podobné, jako když si pojistku uzavřete, až po nepříjemné události.

1) Na co se zaměřit?

Zloději do domů a bytů vnikají nejčastěji okny a dveřmi. U oken velmi záleží, jak moc „jsou na očích“. Třeba u snadno přístupných přízemních bytů ve velkých městech není od věci – pro klidnější spaní – popřemýšlet o mřížích či alespoň o předokenních roletách.


Pokud zloděj bude chtít do domu vniknout, nejspíše jej ani rolety nezastaví, ale díky tomu, že jsou standardně vybaveny protizdvihovými pružinami a často také zámkem, mohou náhodného zloděje odradit. U motorem ovládaných rolet lze navíc před odjezdem na dovolenou naprogramovat dobu automatického vytažení a spouštění systémů. Díky tomu nebude mít nikdo tušení, že je dům zrovna prázdný.

 

Průzkumy navíc jednoznačně ukazují, že zloději u lépe zabezpečených objektů obvykle od svého záměru upustí, když zjistí, že by museli vynakládat výrazně větší úsilí k překonání překážky. 


U dveří by pak pro zámkové vložky měly být jasnou volbou ty cylindrické. Existují jejich čtyři základní bezpečnostní kategorie od bezpečnostní třídy 1 až 4. Pro vstupní dveře do domu nebo bytu bychom měli využít nejméně třetí bezpečnostní třídu. Nižší bezpečnostní třídy se hodí spíše jen pro dveře interiérové.

Do dveří zvolte cylindrickou zámkovou vložku.

2) Kombinace více prvků

Pokud budete investovat do sofistikovanějšího systému zabezpečení, vězte, že nejen bezpečnostní dveře, ale také poplachové systémy zaručí vysoký stupeň zabezpečení. Velmi efektivní je třeba kombinace elektronických prvků a základních mechanických zarážek.

 

U garážových vrat s automatickým ovládáním je pak důležité pamatovat na kvalitní motor, kde je převodovka konstruována tak, že zabraňuje nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat, a to i v případě výpadku proudu.

Nejlepší je zkombinovat elektronické a mechanické bezpečnostní prvky.

3) Zabezpečení a vazba na pojištění nemovitost

Dostatečné zajištění má svou návaznost i na případné plnění při pojistné události v případě krádeže. „I na základní pojištění totiž dosáhnou jen budovy se vstupními dveřmi s cylindrickou vložkou minimálně bezpečnostní třídy 3. Navíc je nutné, aby cylindrická vložka byla doplněna bezpečnostním kováním v minimálně stejné třídě,“ upozorňuje David Tregler, hypoteční specialista MONETA Money Bank, která pojištění majetku nabízí.


Velká část populace přitom toto přehlíží a žije s nedostatečně zabezpečenými dveřmi. Jejich pojistka je pak bohužel prakticky k ničemu. Vložky nižších bezpečnostních tříd jsou totiž zloději schopni otevřít, aniž by poškodili zámek. Pojišťovně pak následně nelze prokázat násilné vniknutí do domu, a proto nevznikne nárok na plnění z pojištění proti krádeži.


Je také na místě zdůraznit, že úroveň zabezpečení vchodových dveří nutná pro konkrétní pojištění se týká všech dveří, které jsou místem vstupu do nemovitosti. Pokud tedy například máte garáž nebo dílnu spojenou s budovou domu, je potřeba zabezpečit i jejich dveře. To samé platí pro sklep.